LIST REKTORA PWT NA 26. GRUDNIA 2012

LIST REKTORA PAPIESKIEGO WYDZIAŁU TEOLOGICZNEGO WE WROCŁAWIU

ORAZ REKTORA WYŻSZEGO SEMINARIUM DUCHOWNEGO DIECEZJI LEGNICKIEJ NA NARODZENIE PAŃSKIE 2012 roku

Drodzy Przyjaciele Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu

oraz Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej.

W klimacie Uroczystości Narodzenia Pańskiego, gdy świętujemy wielką tajemnicę naszej wiary, że Syn Boży stał się człowiekiem i narodził się pośród nas, chcemy w prostocie - jak rodzina ciesząca się z narodzin syna - podziwiać cud nowego życia w Chrystusie. Towarzyszy nam tego roku dodatkowe uczucie, związane z przeżywanym przez nas od 11 października Rokiem Wiary. Z woli papieża Benedykta XVI ten Rok jest czasem zarówno odkrywania nowych znaczeń wiary w starych jej formułach, jak i rozsmakowania się w dobrze znanych prawdach oraz pogłębienia relacji z Tym, który się objawia w dziejach świata i w naszym życiu.

Uroczystość Narodzenia Pańskiego, która przypomina i uobecnia Tajemnicę Wcielenia, jest w pewnym sensie „pierwszą próbą naszej wiary”. Od dziesięcioleci przecież jesteśmy świadkami powolnego, acz konsekwentnego procesu odchodzenia od Misterium, zamieniania go w lekką opowiastkę świąteczną, pełną banalnej reklamy. Od pierwszych dni grudnia nasze ulice, witryny sklepów i my sami, toniemy w natrętnej oprawie świątecznej, która pojawia się w marketingowym rozmachu zaraz po świeckim świętowaniu listopadowego Halloween, gdy cały świat rozświetla się choinkowymi lampkami i katarynkowymi melodiami, nie mającymi nic wspólnego z oczekiwaniem, z tęsknotą, z nasłuchiwaniem Zbawiciela.

Tymczasem nasłuchiwanie, oczekiwanie i tęsknota są bardzo potrzebne. Tajemnica Wcielenia Boga ma to do siebie, że nie może zostać pojęta do końca. Jeżeli zaś zamienia się ją na banał, odbiera się jej smak i głębię, odbiera się jej znaczenie. Pewne jej elementy Pan Bóg pozwala przenikać tym, którzy chcą Go poznawać, ale do końca pojąć się jej nie da. Jest to Tajemnica Boga, który obiecał swojemu ludowi ratunek, który ustami proroków zapowiadał nadejście Mesjasza. I nie chodziło wcale o błahą sprawę, ale o wyzwolenie ludzi z tego wszystkiego, co prowadzi do śmierci.

W atmosferze tej prawdziwej tęsknoty za Bogiem tajemniczym i ukrytym, piszemy do Was, Drodzy Przyjaciele Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, by wymienić z Kościołem całej Metropolii Wrocławskiej serdeczności, pozdrowienia i opowiedzieć krótko o tym, co się zmienia i rozwija, co nas trapi i gdzie liczymy na pomoc.

Będąc "uczelniami chrześcijańskich wartości", mamy nieco odmienne cele niż inne uczelnie dolnośląskie, ale z wieloma z nich znajdujemy punkty wspólne, aby współpracować na poziomie naukowym i badawczym. Naszą chlubą jest, że Kolegium Rektorów Uczelni dolnośląskich przyznało w tym roku specjalną nagrodę w uznaniu zasług dla integracji środowiska akademickiego Wielkiemu Kanclerzowi Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, Arcybiskupowi Marianowi Gołębiewskiemu, który troszczy się o to, by nasz Wydział zajmował należne mu miejsce w środowisku naukowym Wrocławia i Dolnego Śląska.

Papieski Wydział Teologiczny stale się rozrasta, mimo skutków niżu demograficznego. W gronie uczelni technicznych, artystycznych, humanistycznych, medycznych, ekonomicznych, wciąż wypełniamy naszą misję kształcenia w dziedzinie teologii i filozofii. Naszą ofertę akademicką uzupełniają podyplomowe studia biblijne, komunikacja i dziennikarstwo, studia nad rodziną, a także turystyka biblijna, działa szkoła języków biblijnych i nowożytnych, a przy Legnickim Seminarium Duchownym działa też Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz rozwija się Studium Organistowskie. W najbliższych planach naszej wrocławskiej Alma Mater jest też uruchomienie od nowego roku akademickiego studiów pierwszego stopnia z pedagogiki. Z tych wszystkich dzieł jesteśmy dumni, ale do współtworzenia ich zapraszamy Was, naszych Przyjaciół i Sympatyków.

Refleksja nad wiarą to jeden z najważniejszych aspektów Roku Wiary. I właśnie Rok Wiary jest dla nas niepowtarzalną okazją, aby zaprosić dzisiaj tych wszystkich, którzy zainteresowani są pogłębieniem znajomości prawd naszej wiary, do zastanowienia się nad podjęciem studiów teologicznych. Zapraszamy studentów w każdym wieku i stanie, gdyż nasza oferta dydaktyczna jest szeroka i skierowana jest nie tylko do młodych mężczyzn, którzy poprzez naukę w Seminarium Duchownym przygotowują się do kapłaństwa. Skierowana jest ona do wszystkich, pragnących studiować teologię, naukę o Bogu, który chce być poznany i kochany, a także filozofię, która jest umiłowaniem mądrości.

Drodzy Przyjaciele, tych  wspaniałych dzieł nie udałoby się dokonać bez Waszego wsparcia duchowego i materialnego. Serdeczne zatem podziękowania pragniemy złożyć najpierw Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Stefanowi Cichemu za troskę o uczelnię zarówno w jej wymiarze intelektualno-duchowym, jak również materialnym. Dziękujemy Księżom Proboszczom i Wikariuszom naszej Diecezji za życzliwość i wsparcie materialne tego wspólnego dobra całej Diecezji jakim jest Seminarium Duchowne. Wyrazy wdzięczności adresujemy w stronę Was wszystkich, którzy tak ochoczo wspieracie to dzieło modlitwą oraz ofiarnością materialną. W sposób szczególny wyrażamy wdzięczność wszystkim członkom Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej za modlitwę w intencji powołań kapłańskich, a także stałe, co miesiąc składane, ofiary materialne na rzecz Seminarium Duchownego.

Nasza praca jest możliwa dzięki Waszej modlitwie oraz ofiarom, które dzisiaj składacie w darze serca na kolektę, a które zostaną przekazane, na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej. Wiemy, ile znaczy w czasach kryzysu dzielenie się środkami materialnymi, z takim trudem zdobytymi, dlatego jesteśmy tym bardziej zobowiązani do wytężonej pracy naukowej i dydaktycznej, dziękując Wam  za serce i dobroć.

Drodzy Przyjaciele, wspominając dzisiaj św. Szczepana, męczennika za wiarę, patrzymy z powagą na tych chrześcijan, którzy w naszych czasach codziennie składają także krwawe świadectwo przynależności do Jezusa Chrystusa. Ich świadectwo może być dla nas dzisiaj umocnieniem i zobowiązaniem do prawdziwego docenienia faktu, że żyjemy w kraju, w którym swobodne wyznawanie wiary w Boga jest jeszcze legalne, choć coraz trudniejsze. Dlatego z mocą wzywamy, drodzy Przyjaciele, niech w te święta milczenie i kontemplacja przemienią się w odważne wołanie radości: Chrystus nam się narodził! Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania!

Polecając się Waszej życzliwości z głębi serca pozdrawiamy, życząc wszelkich Łask od Nowonarodzonego.

Ks. dr Leopold Rzodkiewicz

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego

Diecezji Legnickiej

Rektor i Senat Papieskiego Wydziału Teologicznego

we Wrocławiu