Get Adobe Flash player
Szanowni Państwo! Serdecznie witamy na stronie internetowej Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Św. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu. Mamy nadzieję, że strona pozwoli uzyskać Państwu jak najwięcej informacji oraz zachęci do odwiedzenia tego urokliwego zakątka ..
Kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu
Kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu
Kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu
Kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu
Kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu
Kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu
Kościół pw. św. Trójcy w Rząśniku

List Pasterski Episkopatu Polski na Adwent Roku Pańskiego 2013

 

Wierzę w Syna Bożego

Drodzy Bracia i Siostry!

1. Adwent to radosne oczekiwanie na Zbawiciela. Wsłuchując się w słowa znanej pieśni kościelnej „Niebiosa, rosę spuśćcie nam z góry”, wchodzimy w Adwent, czyli w oczekiwanie na przyjście Zbawiciela. Nie jest to czas umartwień, ale porządkowania naszych sumień i naszego życia. W tym okresie łączymy się w naszym oczekiwaniu ze wszystkimi sprawiedliwymi synami i córkami Izraela. W sposób szczególny łączymy się z Maryją i jej Oblubieńcem, św. Józefem, dla których Adwent – od chwili Zwiastowania – był radosnym wyczekiwaniem na narodziny Jezusa. Dzisiejsza liturgia przypomina nam ten czas wypatrywania naszego zbawienia. Pan jest blisko. „Nadeszła godzina powstania ze snu” (por. Rz 13, 11).

Oczekujemy na Boże Narodzenie, na narodziny Życia, które stanowi źródło i początek każdego ludzkiego istnienia i całej ludzkiej przyszłości (por. Hi 12,10). Adwent jest szkołą czekania. I to może stanowić dla nas trudność, ponieważ wielu ludzi – także wielu chrześcijan – nie potrafi czekać. Charakterystyczne dla współczesnego człowieka, zwłaszcza młodego, jest to, że chce mieć wiele, od razu i po najniższych kosztach. Nie umiemy cierpliwie czekać nawet na święta Bożego Narodzenia. W sklepach już teraz widzimy świąteczne dekoracje, a z głośników od wielu dni płynie śpiew kolęd. Do czego nas zachęcają? Czy do otwarcia Chrystusowi naszych serc, czy też raczej do otwarcia portfeli lub użycia kart kredytowych?  W takim klimacie trudno jest zrozumieć, że Adwent musi mieć swój rytm i swoje tempo. A przecież warto wykorzystać ten czas na duchowe przygotowanie do czekających nas świąt. Na naszej adwentowej drodze Kościół zaprasza nas do czuwania razem z Maryją, do pogłębiana w czasie rorat nadziei na spotkanie z Panem. W dniach skupienia, rekolekcjach  adwentowych i sakramencie pokuty możemy przygotować nasze serca na spotkanie z Tym, który przychodzi i otworzyć je na potrzeby innych.

2. Czekamy na rocznicę Chrztu Polski. Rozpoczynający się Adwent wpisuje się w inny czas oczekiwania, nieco dłuższy, związany  z 1050. rocznicą Chrztu Polski. Będziemy ją przeżywać za trzy lata. To historyczne wydarzenie zapoczątkowało nie tylko dzieje Kościoła na ziemiach polskich, ale także przyczyniło się do powstania zrębów polskiej państwowości. Od momentu przyjęcia chrztu w 966 roku rozpoczęły się dzieje naszej ojczyzny. Chrzest Mieszka I położył stabilny fundament dla tworzonego przez niego państwa. Przede wszystkim jednak przyjęcie chrześcijaństwa spowodowało wielki zwrot w wymiarze religijnym. Polacy zaczęli odchodzić od bałwochwalstwa, odcinać się od barbarzyństwa i odrzucać wielożeństwo. Na płaszczyźnie państwowej wprowadzono normy prawa rzymskiego. Jakże ważna jest także kulturotwórcza rola Chrztu Polski, widoczna najbardziej w prowadzonych przez Kościół szkołach, znajdująca swój wyraz m.in. w sztuce, muzyce, literaturze i architekturze.

Świętowanie tej rocznicy jest ważne, ale nie może być celem samym w sobie. Znajomość naszej przeszłości pozwala odkrywać i doceniać chrześcijańskie korzenie, z których wyrastamy. Służy to patrzeniu na teraźniejszość przez pryzmat wiary w Boga, by w konsekwencji budować naszą przyszłość na fundamencie doświadczenia żywego spotkania z Chrystusem. Chcemy, by wspomnienie historycznego wydarzenia o fundamentalnym znaczeniu dla chrześcijaństwa i państwowości na naszej ziemi, stało się impulsem do odnowienia i umocnienia naszej wiary.

W ramach przygotowania do tego jubileuszu Konferencja Episkopatu Polski opracowała program duszpasterski na lata 2013-2017, którego mottem są słowa: „Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa”. Program ten jest propozycją duchowej drogi, prowadzącej do odnowienia przymierza chrzcielnego z Bogiem, do postawienia Boga w centrum naszego życia i do dawania świadectwa wiary. Jest ono ważne w naszych rodzinach, wspólnotach, parafiach a zwłaszcza wobec naszych sióstr i braci, którzy żyją już tak, jakby Boga nie było, dla których Adwent nie istnieje, bo nie mają na co czekać. Chcemy najpierw ewangelizować samych siebie. Chcemy się nawracać. Ale chcemy także docierać z Dobrą Nowiną do tych, którzy – jak mówi Papież Franciszek – „żyją na peryferiach”.

Rok pracy duszpasterskiej, który rozpoczynamy dzisiejszą niedzielą, przeżywać będziemy pod hasłem: „Wierzę w Syna Bożego”. „Wierzymy i wyznajemy, że Jezus z Nazaretu, (…) jest odwiecznym Synem Bożym, który stał się człowiekiem” (KKK 423). Wyznanie to jest fundamentem naszej wiary. Wierzymy Jezusowi, gdy przyjmujemy Jego Słowo i spotykamy się z Nim w sakramentach. Wierzymy w Jezusa, gdy przyjmujemy Go osobiście w naszym życiu, w naszych rodzinach i w naszych środowiskach. Pozwólmy Mu przemawiać do naszych serc i budzić w nich tęsknotę za tym, co prawdziwe, dobre i piękne. A zatem pozwólmy Mu, by nas prowadził drogą życia.

3. Oczekujemy na kanonizację Jana Pawła II. W rozpoczynającym się roku duszpasterskim szczególnym wydarzeniem będzie kanonizacja dwóch wielkich papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Z radością oczekujemy i przygotowujemy się na ogłoszenie świętym naszego wielkiego Rodaka. Wielu z nas należy do pokoleń, którym dane było doświadczyć działania mocy Bożej w tym niezwykłym człowieku. Jan Paweł II konsekwentnie uczył nas, że siła wiary zależy od otwarcia na działanie Ducha Świętego. Sam każdego dnia prosił Ducha Świętego o Jego dary. Praktykę tej modlitwy wyniósł z rodzinnego domu. Nauczył się jej od swojego ojca i był jej wierny przez całe życie. Wielokrotnie mogliśmy się przekonać, jak Bóg wysłuchiwał jego modlitwy, czyniąc go narzędziem swej łaski.

W czasie pierwszej wizyty w Ojczyźnie, w kościele w Wadowicach, Jan Paweł II zatrzymał się przy chrzcielnicy i na kolanach dziękował Bogu za dar nowego życia otrzymanego na chrzcie świętym. W prosty sposób pokazał nam, jak bardzo potrzebne jest, byśmy pielęgnowali w sobie duchowość chrzcielną. W 1988 roku pisał: „Wśród licznych życiowych odkryć nie może zabraknąć jednego, które posiada podstawowe znaczenie dla każdej ludzkiej istoty: osobistego odkrycia Jezusa Chrystusa. Odkrywanie Chrystusa wciąż od nowa i coraz lepiej, jest najwspanialszą przygodą naszego życia. Ale nie wystarczy odkryć Go tylko raz jeden. Każde bowiem odkrycie Go staje się zachętą do tego, by jeszcze bardziej Go szukać i coraz lepiej poznawać” (Orędzie na IV Światowy Dzień Młodzieży, n. 1).

W zakończonym przed tygodniem Roku Wiary uświadamialiśmy sobie, że wiara jest darem, ale także poważnym zadaniem. Nie możemy poprzestać na wzruszeniach. Nie możemy tylko wspominać przeszłości. Dlatego nie powinniśmy uciekać przed odpowiedzialnością za przekaz wiary tym, którzy idą z nami i przyjdą po nas. To jest największe wyzwanie, przed jakim stajemy. Postarajmy się wypełnić to zadanie, poprzez kierowanie się zasadami wiary, dawanie świadectwa w najbliższym otoczeniu i obronę Kościoła. Wiara musi przenikać nasze myślenie i działanie, naszą pracę nad sobą i apostolstwo. Do takiej odpowiedzialności przygotowywał nas Jan Paweł II, „błogosławiony ze względu na swą wiarę mocną i wielkoduszną, wiarę apostolską (por. Homilia Benedykt XVI w czasie beatyfikacji Jana Pawła II). Jego kanonizacja jest ostateczną pieczęcią, gwarantującą autentyczność tego, czym sam żył i co nam proponował. Od nas zależy, czy ogłoszenie świętym tego Świadka wiary zostawi w nas ślad, czy zaowocuje w naszych sercach i postawach żywą wiarą, głęboką nadzieją i gorącą miłością.

Niech Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta, której tak bardzo zaufał błogosławiony Jan Paweł II, oręduje za nami u swego Syna i wyprasza nam żywą wiarę i apostolski zapał.

Na owocne przeżywanie Adwentu wszystkim w ojczyźnie i przebywającym po za jej granicami z serca błogosławimy.

 

Podpisali: Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi
obecni na 363. Zebraniu Plenarnym
Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie
w dniu 8 października 2013 r.

ldz. 1971/2013

List należy odczytać w I Niedzielę Adwentu, 1 grudnia 2013 r.

 

Dekret ws. II niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP

PRZEWODNICZĄCY Abp Józef Michalik
KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI METROPOLITA PRZEMYSKI
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 6, 01-015 WARSZAWA, tel. +48 22 530 48 00, fax: +48 22 838 09 67
Plac Katedralny 4, 37-700 PRZEMYŚL, tel. +48 16 678 66 94, fax: +48 16 678 26 74
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Warszawa, dnia 27 lipca 2013 r.
SEP – D/ 6.5-3

 

DEKRET
W dniu 8 grudnia 2013 r. w kalendarzu liturgicznym Kościoła Powszechnego wypada zbieżność II niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Zgodnie z Ogólnymi Normami Roku Liturgicznego i Kalendarza, obchody tej uroczystości powinny być w bieżącym roku przesunięte na poniedziałek 9 grudnia 2013 r. Jednakże, na mocy dyspensy udzielonej Konferencji Episkopatu Polski przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dekretem z dnia 9 kwietnia 2013 r. (Prot. 39/13/L), Konferencja Episkopatu Polski postanawia, aby w dniu 8 grudnia 2013 r., kiedy to wypada II niedziela Adwentu, dla dobra duchowego wiernych świętować uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, z uwzględnieniem poniższych zastrzeżeń.
Zgodnie z notą Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dołączoną do wspomnianego dekretu, aby nie pomniejszyć znaczenia niedzieli okresu Adwentu, zarządza się co następuje:


a) drugie czytanie mszalne bierze się z II niedzieli Adwentu;
b) w homilii należy nawiązać do trwającego okresu liturgicznego;
c) w modlitwie wiernych należy użyć co najmniej jednego wezwania z nawiązaniem
do Adwentu;
d) w miejsce zwykłej oracji końcowej modlitwy powszechnej należy użyć kolekty II
niedzieli Adwentu.

Niech Niepokalana Matka Chrystusa i Kościoła będzie nieustanną przewodniczką w adwentowym czasie przygotowań do Uroczystości Narodzenia Słowa Bożego.

+ Józef Michalik

Metropolita Przemyski
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Odezwa Biskupa Legnickiego z okazji zakończenia Roku Wiary

Odezwa Biskupa Legnickiego z okazji zakończenia Roku Wiary

Doświadczenie Roku Wiary przeżywane w Kościele powszechnym, zgodnie z wolą papieży: Benedykta XVI i Franciszka, stało się także doświadczeniem wiary we wspólnocie diecezjalnej, wspólnotach parafialnych, w grupach apostolskich i modlitewnych, a także doświadczeniem wiary pojedynczych osób. Ten czas był czasem łaski odnowienia i pogłębienia naszej wiary.

Zbliżając się do końca Roku Wiary pragnę podziękować wiernym naszej diecezji, duchownym i świeckim, za wszelkie inicjatywy, które w tym czasie podejmowane były w różnych wymiarach i na różnych płaszczyznach spotkania człowieka z Bogiem i z drugim człowiekiem.

Zachęcam, aby w parafiach naszej diecezji, w niedzielę 24 listopada br. przeżywając uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem, uroczystą liturgią celebrowaną z całą wspólnotą, zaakcentować zakończenie Roku Wiary.

W tym dniu w naszej katedrze uroczystościom zakończenia Roku Wiary przewodniczyć będzie Biskup Pomocniczy Legnicki. O godz. 17:45 celebrowana będzie „Wieczorna Modlitwa Kościoła” z Liturgii Godzin, a o godz. 18:30 sprawowana będzie uroczysta Eucharystia. Warto dodać, iż podczas liturgii 26 dorosłym świeckim mężczyznom udzielona zostanie posługa stałego lektora.

Wdzięczni Bogu za Jego łaski w tym czasie nam wyświadczone, pragnę podziękować Wszystkim Diecezjanom za dar modlitwy podczas dni mojego pobytu w szpitalu.

Dziękuję również za okazywane mi dowody życzliwości i pamięci z okazji przeżywanego w tym roku złotego jubileuszu święceń prezbiteratu. Prosząc o dalszą pamięć w modlitwie podczas rekonwalescencji, wszystkim udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

+ Stefan Cichy

Biskup Legnicki

Legnica, 16 listopada 2013 roku; ldz. 1908/2013

POMOC dla Filipin, 17.11.2013r.

SEP – D/ 8.1.1-19

 

Eminencjo/Ekscelencjo,

Najdostojniejszy Księże Kardynale/Arcybiskupie/Biskupie,

 

w odpowiedzi na apel Ojca Świętego Franciszka o modlitwę i pomoc dla ofiar tajfunu Haiynan, zachęcam do wyrażenia solidarności z poszkodowanymi na Filipinach. Skutki tragedii są ogromne, prawie 10 milionów mieszkańców wymaga natychmiastowej pomocy, a wielu z nich elementarnych środków, niezbędnych do przeżycia.  

Caritas Polska, dzięki ofiarności wiernych nie pierwszy raz wspiera Filipińczyków. Dwa lata temu po przejściu tajfunu Mindanao, który zniszczył region Cagayan de Oro zorganizowano zbiórkę, dzięki której wielu filipińskim rodzinom zdołano odbudować zniszczone domy. Tym razem, już 11 listopada br. została przekazała kwota 50 tysięcy EURO na wodę pitną i doraźną pomoc  żywnościową.

Gorąco zachęcam, aby niedziela 17 listopada 2013 r. stała się dniem ogólnopolskiej modlitwy i duchowej jedności z cierpiącymi mieszkańcami Filipin. Konkretne wsparcie postarajmy się wyrazić poprzez zbiórkę do puszek w naszych świątyniach.

Proszę zarazem, o pilne przekazanie za pośrednictwem Kurii Diecezjalnych zebranych funduszy na konto Caritas Polska:

PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
Bank Millennium S.A.
Departament Bankowości Przedsiębiorstw
ul. Stanisława Żaryna 2A, 02-593 Warszawa
SWIFT: BIGBPLPW

z dopiskiem „Filipiny”.

Działania Caritas Polska można także wesprzeć wysyłając SMS charytatywny na numer 72052 z hasłem:  POMAGAM.

            Wyrażam wdzięczność za każdy gest miłosierdzia wobec cierpiących i wsparcie w duchu chrześcijańskiej solidarności.

Przesyłam braterskie pozdrowienie w Chrystusie

 

+ Józef Michalik

Metropolita Przemyski

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Ks. Krzysztof Bojko odszedł na wieczną wartę - wspomnienie

„Połączyło nas Gross Rosen” - wspomnienie o druhu Krzysztofie

10. listopada 2013 roku zmarł ksiądz dr Krzysztof Bojko harcmistrz. Odszedł na wieczną wartę harcerz wierny Bogu i Polsce.

1 września kolejny raz zameldowałem się ze sztandarami na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gross - Rosen w Rogoźnicy. W tym patriotycznym wydarzeniu, jakim jest uroczysta Msza w rocznicę wybuchu II wojny światowej, od wielu lat towarzyszy mi grupa harcerzy ze Strzegomia. Natomiast harcerze ZHR od kilkunastu lat mają w tym czasie swój zlot drużyn i szczepów. Przygotowują liturgię Mszy świętej i czynnie w niej uczestniczą. Ksiądz Krzysztof przez lata był głównym organizatorem i dobrym duchem całego wydarzenia. Znaliśmy się od wielu lat, jeszcze za czasów Chorągwi Wałbrzyskiej ZHP. Spotkania w Rogoźnicy były dla mnie możliwością rozmowy, modlitwy i zawiązania bratniego kręgu harcerzy z ZHP i ZHR przed tablicą Floriana Marciniaka - Naczelnika Szarych Szeregów, który w Gross - Rosen został zamordowany. Pamiętam, jak druh Krzysztof wielokrotnie mówił o łączącym nas braterstwie służby, o pięknych chwilach dawania radości młodym harcerzom, wychowaniu patriotycznym.
Rogoźnica to szczególne miejsce. Tu w 1981 roku odbył się wielki zlot drużyn, szczepów i kręgów noszących imiona bohaterów Szarych Szeregów z całej Polski. Druh Krzysztof Bojko miał wielu harcerskich przyjaciół, parafian, seniorów, Kresowian. Teraz, kiedy odszedł na wieczna wartę, będzie brakowało nam przyjaciela - brata, który nad wszystkim czuwał i był autorem niepowtarzalnych pięknych, wzruszających Apeli Poległych czytanych w Rogoźnicy. Po wysłuchaniu z uwagą każdego z nich byłem zachwycony i ubogacony. Na moją prośbę druh Krzysztof podarował mi teksty tych pięknych apeli. Będą cenną pamiątką po druhu, z którym dobrze się rozumieliśmy, a każde spotkanie było ogarnięte parasolem ciepła i braterstwa.
Gdy w tym roku nie stanął z nami w kręgu nie podejrzewałem niczego złego. Dzisiaj wiem, że trzeba chłonąć każdą chwilę, „ kochać ludzi – tak szybko odchodzą”. W przyszłym roku także pojadę do Rogoźnicy szukać siły na harcerskim szlaku służby Bogu i Ojczyźnie, którym przyszło nam wspólnie wędrować. Za każdym razem, kiedy wspomnimy druha Krzysztofa, w naszych harcerskich sercach będzie bił „Dzwon Zygmunta”.
CZUWAJ!
PS: Teraz dopiero z uwagą przeczytam Jego wiersze i duchowe rozważania św. Pawła do Galatów, piękna lekcja normalności, której musiałem doświadczyć dopiero po odejściu księdza Krzysztofa.
 

Piotr Pamuła harcmistrz
Komendant Hufca ZHP Świdnica

śp. ks. dr Krzysztof Bojko kan. RM

Po święceniach prezbiteratu pracował jako wikariusz w Wałbrzychu – parafia pw. Świętych Aniołów Stróżów, w Polkowicach – parafia pw. św.  Michała Archanioła, w Zgorzelcu – parafia pw. św. Jana Chrzciciela, w Legnicy – parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W roku 2002 został mianowany proboszczem parafii Biała k. Chojnowa.

Wieloletni instruktor harcerski (Harcmistrz oraz Harcerz Rzeczypospolitej), posługiwał w ruchu harcerskim jako kapelan naczelny ZHR oraz kapelan Okręgu Dolnośląskiego ZHR. Pełnił również funkcję Komendanta Hufca „Gniazdo”. Zaangażowany w pracę z dziećmi i młodzieżą, wspierał działalność organizacji kresowych. Pełnił funkcję diecezjalnego kapelana Kresowian i Sybiraków.

Uroczystości pogrzebowe zaplanowano następująco:

Dnia 14 listopada 2013 r. – g. 18.00 – Msza św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Białej

Dnia 15 listopada 2013 r. – g. 13.00 – Msza św. i pogrzeb w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Białej – pod przewodnictwem bpa Marka Mendyka.

Zmarłego Prezbitera polecamy modlitwom – Legnicka Kuria Biskupia

zabytki diecezji legnickiej

Logowanie