Get Adobe Flash player
Szanowni Państwo! Serdecznie witamy na stronie internetowej Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Św. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu. Mamy nadzieję, że strona pozwoli uzyskać Państwu jak najwięcej informacji oraz zachęci do odwiedzenia tego urokliwego zakątka ..
Kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu
Kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu
Kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu
Kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu
Kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu
Kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu
Kościół pw. św. Trójcy w Rząśniku

Listopadowa refleksja z Lubania

Listopadowy czas to zachęta do refleksji nad ulotnością ludzkiego życia, nad istotą przejścia granicy śmierci, nad wiecznością. Ci, którzy odeszli przed nami, pozostawiając po sobie „puste miejsca”, w tym czasie szczególnie przypominają o nieuchronności spotkania z Chrystusem. Ten czas stanowi też bardzo wymowne przypomnienie o potrzebie stałej modlitwy i pomocy ofiarowanej tym, którym nieraz zawdzięczamy tak wiele. To wszystko w naszych wspólnotach parafialnych jest oczywiście przeżywane na sposób tradycyjny: wypominki, Msze święte. Listopadowe tajemnice przeżywamy indywidualnie, nawiedzając cmentarze, modląc się przy grobach naszych bliskich, ale też i wspólnotowo, np. poprzez procesje. Pojawiają się też nowatorskie formy, np. „Refleksja Listopadowa”, „Różaniec ze światłem modlitwy płynącej do nieba”. Rozważanie tajemnicy Świętych obcowania oraz przejście do wspomnienia Wiernych Zmarłych to tradycyjna liturgia w kościele oraz na cmentarzach. Wielu z nas spędziło te dni poza swoimi parafiami, odwiedzając miejsca spoczynku swoich bliskich. Wielu brało udział w popołudniowych procesjach na terenach nekropolii. Tak było i w Lubaniu. Popołudniowej procesji i modlitwie za zmarłych przewodniczył dziekan dekanatu Lubań, ks. Andrzej Fila w asyście kapłanów pracujących w lubańskich parafiach. W parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe (Lubań-Księginki) obchodów tych dni nie zakończyliśmy jednak procesją. Wieczorem 1 listopada grupa młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Lubaniu przedstawiła misterium poetycko-modlitewne „Refleksja Listopadowa”. Związana z tajemnicą śmierci i świętości poezja, sugestywnie przedstawiona w zaciemnionym kościele, przy dźwięku refleksyjnej muzyki, dała możliwość przeżycia pięknego czasu, którego ukoronowaniem stały się „pierwsze wypominki” – modlitwa za naszych bliskich zmarłych. Nic więc dziwnego, że spontaniczny wysiłek młodzieży został nagrodzony gromkimi oklaskami licznie zgromadzonych parafian.     Oczywiście, pełne przeżycie obu dni wymagało przygotowania – tak duchowego, jak i zewnętrznego. W naszej parafii już od wielu lat uczniowie Gimnazjum nr 1 otaczają opieką dziesięć „zapomnianych” grobów na parafialnym (obecnie nieczynnym) cmentarzu. Podobnie, jak w przeszłości, tak i w tym roku, w ostatnich dniach października nie zabrakło przy nich młodych osób „myślących sercem”, które zadbały, aby te – zapomniane przez ludzi – groby także przybrały odświętny wystrój. Nie zabrakło również modlitwy – potwierdzającej prawdę, że „jeśli nawet o kimś zapomną ludzie, pamięta o nich w modlitwie Kościół”. Tegorocznej akcji patronowała grupa nauczycieli: katechetka Wiolett Szymonowicz i Agata Dudkiewicz, którym należą się wyrazy uznania. Włączenie w proces wychowawczy zachowań budzących w młodym człowieku wewnętrzną wrażliwość jest potwierdzeniem wielkiej dojrzałości naszych wychowawców i pedagogów.

ks. Janusz Barski

Biskup Legnicki wrócił ze szpitala

Biskup legnicki Stefan Cichy w piątek powrócił ze szpitala do domu. W klinice kardiologicznej w Zabrzu przeszedł poważną operację serca. Operacja odbyła się bez komplikacji, teraz pacjent powraca do sił. W sobotę bp Cichy wziął udział w konferencji naukowej, jaka odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym. Poświęcona była herosom wiary, kapłanom, którzy okazali się niezłomni w walce z komunizmem. Podczas tej konferencji o swoim pobycie w klinice i dalszej rekonwalescencji bp Stefan Cichy opowiedział ks. Waldemarowi Wesołowskiemu

czytaj na stronie Nasza diecezja:

"Biskup Legnicki wrócił ze szpitala"

Sprawiedliwość dla Nigerii

 

W niedzielę 10 listopada, po raz piąty obchodzić będziemy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Inicjatywa ta jest zachętą do modlitwy za cierpiących i prześladowanych chrześcijan, których liczba na całym świecie przekroczyła już 100 mln. Dzień ten też jest także prośbą o dar materialny dla wspólnot chrześcijańskich, które w wyniku prześladowań nie tylko cierpią biedę, ale także potrzebują odnowy szkół, szpitali i świątyń.

            Tematem tegorocznego Dnia Solidarności jest Nigeria, kraj w którym w ostatnich latach kilkanaście tysięcy chrześcijan przelało krew za Chrystusa, a wiele świątyń zostało zniszczonych. Fundacja Państwa Watykańskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebuje, pragnie ukazać ich sytuacje oraz podzielić się świadectwem wiary współczesnych męczenników. Szczegółowe informacje, takie jak: opis projektu pomocy, charakterystyka docelowej diecezji w Nigerii, uzasadnienie konkretnych potrzeb oraz konspekty katechez - znajdują się na stronie internetowej Fundacji www.pkwp.org.

            Akcja odbywa się poprzez zbiórkę do puszek, która została zaakceptowana i odbywa się przy poparciu Konferencji Episkopatu Polski. Stosowne materiały dotyczące zbiórki, zostały już przekazane do parafii przez Księży Dziekanów.

            Od 1.11 do 31.12.2013 trwać będzie również akcja smsowa, z której dochód przeznaczony będzie na realizację projektów w Nigerii.

Serdecznie zapraszam do solidarnego wsparcia prześladowanego Kościoła.

ks. Janusz Wilk

Diecezjalny Koordynator

Papieskiej Fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie

 

Oszukują "na wnuczka" - apel policji

UWAGA!

NIE DAJ SZANSY OSZUSTOWI!


            Pomimo wielu apeli Policji, informacji i ostrzeżeń osoby starsze wciąż stają się ofiarami oszustów. Przestępcy wykorzystując łatwowierność, brak ostrożności i ufność starszych osób często zabierają im oszczędności całego życia. Jednym z powszechniej stosowanych obecnie przez oszustów sposobów jest oszustwo metodą na tak zwanego „wnuczka”.

            Oszuści kontaktują się ze swoimi ofiarami telefonicznie. Najpierw w książkach telefonicznych wyszukują osoby o imionach obecnie rzadko nadawanych, a więc sugerujących starszy wiek wybranej ofiary. Następnie przestępca dzwoni i przedstawia się jako wnuczek. Osoby starsze same naprowadzają oszusta na dalszy tor postępowania. Wymieniają imię wnuka, pytają co słychać, co u rodziców i tak dalej...Oszust wie już jak wnuk ma na imię i wie, że mieszka gdzieś daleko a kontakt z babcią lub dziadkiem jest sporadyczny. Oczywiście przestępcom udaje się podejść w ten sposób osobę raz na kilkanaście lub kilkadziesiąt wykonanych telefonów.

            Po nawiązaniu kontaktu informują babcię lub dziadka o swoich kłopotach finansowych. Mówią, na przykład, że właśnie jadą autostradą i zepsuł im się samochód lub że mieli kolizję.  Potrzebne jest im sporo pieniędzy aby problem szybko rozwiązać bez powiadamiania Policji. Pieniądze zwrócą po powrocie do domu. Starsza Pani lub starszy Pan sami mówią ile mają w domu pieniędzy i ile mogą pożyczyć. Oszust informuje ich wtedy, że musi pozostać na miejscu kolizji (lub w warsztacie samochodowym) a po odbiór pieniędzy przyjedzie pracownik pomocy drogowej lub jeden z mechaników, bądź kolega.

            W taki sposób, wyjątkowo perfidny, starsi ludzie tracą duże sumy pieniędzy. Często są to oszczędności całego życia. Przestępcom podającym się za przysłanego przez wnuka pośrednika wręczane są wielotysięczne sumy.

 

Jak się bronić?

Pamiętaj:

 

            Przede wszystkim nie dawaj nikomu nieznajomemu żadnych pieniędzy! W trakcie rozmowy telefonicznej z rzekomym wnukiem można powiedzieć, żeby zadzwonił za pół godziny (bo na przykład nie możemy teraz rozmawiać lub musimy sprawdzić ile mamy w domu pieniędzy) W tym czasie należy nawiązać kontakt z rodziną i potwierdzić tożsamość dzwoniącego.

            Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, jeśli masz wrażenie, że ktoś chce Cię oszukać natychmiast powiadom Policję. Dzwoniąc pod bezpłatny numer 997 lub 112 opowiedz funkcjonariuszowi o swoim przypadku. On powie Ci co dalej robić.

            Nie wpuszczaj do domu nieznajomych. Jeśli ktoś podaje się za pracownika banku, pomocy społecznej, zakładu ubezpieczeń pamiętaj, że możesz żądać dokumentu potwierdzającego kim jest ta osoba. Można także sprawdzić w instytucji, którą ta osoba reprezentuje, czy jest jej pracownikiem i czy w danym dniu miał przyjść do Twojego mieszkania.

            Nie trzymaj w domu dużych sum pieniędzy. Jeśli ktoś będzie chciał od Ciebie pieniądze lub dokumenty poproś aby w czasie jego wizyty był z Tobą ktoś z rodziny.

 

podinsp. Sławomir Masojć

 

TEKST DO ODCZYTANIA W KOŚCIELE:

 

Legnicka Policja apeluje o uwagę i ostrożność w związku z powtarzającymi się ciągle przypadkami dokonywania oszustw, gdzie ofiarami przestępców są głównie osoby starsze. Informacje na ten temat opublikowane będą są w Tygodniku Niedziela (w numerze na 10 listopada) oraz w internecie na stronie legnickiej Policji.

 

podinsp. Sławomir Masojć

Poznaj prawdę o ideologii GENDER - materiały z konferencji

„Gender uderzeniem w rodzinę. Poznaj prawdę o gender” – pod takim tytułem w sobotę 12 października w Legnicy odbyła się konferencja naukowa poświęcona ideologii gender. Do sali wielofunkcyjnej przy parafii św. Tadeusza Apostoła przybyło wiele osób, które wysłuchały specjalistów w tej dziedzinie. Konferencje wygłosili min.: ks. prof. Paweł Bortkiewicz z Poznania oraz prof. Maria Ryś z Warszawy.

Spotkanie rozpoczęło się w kościele św. Tadeusza od Mszy św. odprawionej w intencji rodzin. Przewodniczył jej proboszcz parafii, ks. prof. Stanisław Araszczuk. Homilię wygłosił ks. Bogusław Wolański, diecezjalny duszpasterz rodzin i organizator konferencji.  Zwracając uwagę na niebezpieczeństwa ideologii gender, podkreślił, że wkrada się ona w nasze życie różnymi kanałami, min. poprzez media, kulturę i edukację. Ideologia ta niesie ze sobą wiele zagrożeń, gdyż próbuje wypaczyć porządek natury człowieka, zniekształca obraz kobiety i mężczyzny, podważa fundamentalną rolę rodziny, jako związku mężczyzny i kobiety, dla życia społecznego i wychowania przyszłych pokoleń. Ponadto ideologia ta redukuje człowieka jedynie do wymiaru pędów i sfery życia seksualnego, głosząc nieograniczoną wolność w tej dziedzinie. Największe niebezpieczeństwo dotyczy edukacji młodego pokolenia, któremu na wszelkie możliwe sposoby ukazuje się zdeformowaną wizję człowieka i rodziny. Nie możemy się poddać takiej tyranii. Oprócz działań w zakresie informacji i formacji ludzi, nie możemy zapominać o modlitwie – zauważył ks. Wolański. Wezwał wszystkich obecnych do zaufania Bogu oraz podjęcia krucjaty różańcowej w intencji obrony małżeństwa, rodziny i młodego pokolenia.

Dalsza część spotkania odbyła się w sali wielofunkcyjnej przy kościele św. Tadeusza Apostoła. Tam senator Dorota Czudowska, współorganizatorka spotkania, wprowadziła zebranych w tematykę konferencji. Jako praktykujący lekarz, z punktu widzenia medycznego, oceniła założenia ideologii gender, jako całkowicie fałszywe. „Człowiek od momentu poczęcia staje się mężczyzną lub kobietą, żadna operacja plastyczna, ani warunki kulturowe nie są w stanie zmienić natury człowieka” – powiedziała senator PiS. Zapędy genderowców do zrównania płci, czy tym bardzie manipulowania przy męskości lub kobiecości są bezowocne. Przynoszą człowiekowi wiele szkody, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Natomiast próby manipulowania przy rodzinie, muszą skończyć się źle nie tylko dla człowieka, jako jednostki, ale i dla całego społeczeństwa.

Wykład pt. „Istota ideologii gender” wygłosił ks. prof. Paweł Bortkiewicz z Poznania. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że niebezpieczeństwo tej ideologii gender polega min. na tym, że próbuje ona przybrać pozory nauki. „Ideologia wkrada się na wyższe uczelnie i pod pozorami naukowości chce wpływać na życie polityczne i legislacyjne, zmieniając prawo krajowe i międzynarodowe” – powiedział ks. Bortkiewicz. Efektem tego są jest min. dążenia do obalenia różnic między płciami, zrównania w prawach związków hetero i homoseksualnych, czy wręcz obalenia małżeństwa, jako związku mężczyzny i kobiety. Prelegent wskazał też na sposoby propagowania takich treści. To przede wszystkim edukacja od najwcześniejszych lat. „Mamy już do czynienia z totalną indoktrynacją od przedszkola do studiów, której towarzyszą takie hasła, jak: edukacja do równości, świadomość własnej tożsamości, równość płci czy łamanie stereotypów” – podkreślał ks. Bortkiewicz. Należy zatem zrobić wszystko, by powstrzymać tę totalną indoktrynację. Ks. Profesor wskazał na dwa główne źródła: na wiarę i rozum. Zaznaczył też, że wszyscy dysponujemy wielkimi narzędziami, jakie zostawili nam: papież Jan Paweł II oraz Benedykt XVI w postaci teologii ciała oraz nauce na temat małżeństwa i rodziny.

Kolejny wykład przedstawiła prof. Maria Ryś z Warszawy zajmująca się min. psychologią rodziny. Ukazując absurdy ideologii gender, mówiła o potrzebie budowania cywilizacji miłości, jako odpowiedzi na zagrożenia. Ukazała też, jakimi drogami ideologia gender wkrada się w nasze życie. To głównie: ustawy prawne, psychologia, kultura i sztuka oraz medycyna i szeroko rozumiana służba zdrowia. Pani Profesor zaznaczyła, że zwolennicy gender robią wszystko, by uderzyć w czyste serca dzieci i młodzieży. Najbardziej jest to widoczne na przykładzie tzw. edukatorów seksualnych skupionych w różnych fundacjach, którzy pojawili się już w polskich szkołach, a nawet przedszkolach.  

Najważniejszą bronią przeciwko ideologii gender jest zdrowe małżeństwo i zdrowa rodzina – to wniosek z wystąpienia państwa Teresy i Tomasza Birutów z Polkowic. Na zakończenie spotkania podzielili się oni własnym doświadczeniem życia małżeńskiego, rodzinnego i pedagogicznego. Podkreślili przy tym, że życie małżeńskie i rodzinne musi być oparte na mocnym fundamencie wiary.

Konferencja zakończyła się dyskusją, w której udział wzięło wielu uczestników spotkania. Można też było nabyć literaturę związaną z tematyką konferencji.

 

Obszerny materiał video i audio z tej konferencji będzie dostępny na stronach Radia Plus Legnica: www.legnica.fm

 

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przeciw ideologii GENDER

Informacja

 

12 października 2013 r. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej przyjęło apel dotyczący polityki prorodzinnej oraz poszanowania w przez władze samorządowe, placówki edukacyjne oraz opiekuńcze konstytucyjnego i ustawowego prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami moralnymi i religijnymi w związku z przypadkami wprowadzenia w niektórych przedszkolach i szkołach zajęć z edukacji seksualnej, tzw. równościowej opartej na programach preferowanych przez mniejszości seksualne oraz na założeniach ideologii gender.

Apel zostanie przekazany władzom jednostek samorządowych funkcjonujących w obrębie Diecezji Legnickiej, organom Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, radom parafialnym oraz ruchom i stowarzyszeniom z terenu Diecezji Legnickiej wraz z informacją multimedialną o ideologii gender. Apel wsparli również przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń pracujących w Diecezji Legnickiej na rzecz rodzin oraz licznie zgromadzeni w tym dniu uczestnicy konferencji zatytułowanej „ Poznaj prawdę o gender”, która odbyła się w sali wielofunkcyjnej przy parafii św. Tadeusza Apostoła w Legnicy. Podczas konferencji wysłuchano wystąpienia Senator RP Doroty Czudowskiej, prelekcji ks. prof. Pawła Bortkiewicza TChr  z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dr hab. Marii Ryś, prof. UKSW – Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ożywioną dyskusję o ideologii gender, jako uderzeniu w rodzinę poprzedziło też świadectwo wypowiedziane przez małżeństwo Teresy i Tomasza Birutów z Polkowic reprezentujące Domowy Kościół.

 

Stanisława Repa – rzecznik informacji Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej

Apel do władz samorządowych

            Delegaci Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej doceniając pozytywną rolę odrodzonych samorządów terytorialnych w procesie transformacji ustrojowej państwa po 1990 r., podejmowanych przez nie inicjatyw na rzecz rodzin i dla odbudowy infrastruktury technicznej oraz społecznej na swoim terenie, apelują do władz gmin i powiatów na terenie Diecezji Legnickiej oraz podległych im placówek szkolnych i opiekuńczo-edukacyjnych, do władz samorządowych województwa dolnośląskiego o podejmowanie takich działań, które sprzyjałyby umocnieniu małżeństwa i rodziny, zgodnie z definicją art. 18 Konstytucji RP oraz praw zapisanych w Karcie Praw Rodziny:

 

1. Ustalanie prawa miejscowego sprzyjającego wszechstronnej poprawie sytuacji rodzin; 

- prowadzenie przez samorząd takiej polityki prorodzinnej, która umożliwiałaby podjęcie przez młodych, mężczyzn i kobiety decyzji o budowaniu rodziny, jako wspólnoty osób, które łączy stosunek małżeński i rodzicielski oraz silna więź, a jednocześnie jednostki gospodarczej, zapewniającej od strony ekonomicznej utrzymanie i wychowanie dzieci; a więc wypełnienie przez rodziny ich podstawowych funkcji: prokreacyjnej, opiekuńczej, wychowawczej;

- objęcie opieką rodzin wielodzietnych poprzez wprowadzenie pakietu wspomagającego rodziny - tzw. Kartę Wielkich Rodzin, zwłaszcza w sytuacji obecnego kryzysu ekonomicznego oraz demograficznego.

2. Szanowanie rodziny i jej promocję, jako instytucji nie tylko zapewniającej ciągłość pokoleniową w naszej wspólnocie lokalnej, regionalnej i ojczyźnie, ale odgrywającej podstawową rolę w procesie wychowania przez wpajanie członkom rodzin systemu wartości, norm etycznych, tradycji, umiejętności bez których nie mogliby funkcjonować w życiu społeczeństwa; - jako instytucji zaspokajającej podstawowe potrzeby psychiczne swoich członków: przynależności i miłości, intymności, swobody zachowania i wyrażania emocji, zaufania, zrozumienia, akceptacji, uznania, poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji, dobrej perspektywy na przyszłość, gwarancji pomocy i oparcia w chorobie lub innych sytuacjach zagrożenia.

3.  Konsultowanie z rodzicami prowadzenia programów wychowania i kształcenia, zwłaszcza dotyczących przygotowania do życia w rodzinie i społeczeństwie, podawania im pełnej wiedzy na temat wdrażanej edukacji.

            Delegaci SRKDL z zażenowaniem i oburzeniem obserwują przypadki prowadzenia w niektórych przedszkolach i szkołach zajęć z edukacji seksualnej, które zaprzeczają naturze człowieka, jego godności, istocie tożsamości płciowej kobiety i mężczyzny, istocie rodziny i jej roli społecznej. Są one oparte na programach preferowanych przez mniejszości seksualne oraz założeniach ideologii gender, która zakłada, że tożsamość płciowa nie wynika z natury, tylko z kultury, stawia na możliwość nieograniczonego wyboru orientacji seksualnej, narzuca oderwanie pojęcia planowania rodziny od kontekstu małżeńskiego i rodzinnego, zastępuje słowa rodzice nazwą para, jednostki, promuje wolną miłość, szeroki dostęp do antykoncepcji, aborcji, zapłodnień In vitro. 

Delegaci Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej domagają się odrzucenia typu wychowania seksualnego zacierającego różnice między małżeństwem kobiety i mężczyzny a innymi typami związków, w tym homoseksualnych, przestrzegania Konstytucji RP przez władze publiczne na różnych szczeblach, zarówno w wychowaniu, jak też w aktywności politycznej, ekonomicznej, społecznej i kulturalnej, zwłaszcza zapisów stanowiących, iż „małżeństwo, jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej”.

Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej

Lidia Świątek

zabytki diecezji legnickiej

Logowanie