Get Adobe Flash player
Dzisiaj jest: 18 Marzec 2025    |    Imieniny obchodzą: Anzelm, Cyryl, Edward

Świątynie

kosciol - sokolowiecKościół pw. św. Jadwigi w Sokołowcu

Romański kościół powstały w 2 ćw. XIII w. przebudowano w XVI i XVIII w. Podwyższono wówczas absydę, dodano przypory, dobudowano wieżę i kaplicę, wymurowano nowe sklepienia oraz przekuto okna. Odbudowany po pożarze w 1848 r. i wielokrotnie remontowany kościół jest jednonawowy, z wyodrębnionym prezbiterium zamkniętym półkolista absydą. Do prezbiterium przylegają zakrystia i kaplica, a od zachodniej strony wznosi się wieża.

Wewnątrz kościoła zobaczyć można bogate, głównie barokowe wyposażenie, m.in. trzy polichromowane drewniane ołtarze z 1 poł. XVIII w, drewnianą polichromowaną ambonę i kamienną chrzcielnicę z drewnianą pokrywą oraz polichromowane figury i obrazy olejne z XVIII i XIX w. Na bocznym ołtarzu znajduje się także gotycka drewniana figura Madonny z Dzieciątkiem z XV w., poddana konserwacji w 2019 roku. Na ścianach świątyni zachowały się kamienne epitafia i renesansowe nagrobki.

 

kosciol - rzasnikKościół pw. św. Trójcy w Rząśniku

Najciekawszym zabytkiem Rząśnika jest romański kościół filialny p.w. św. Trójcy Świętej datowany na 3 ćw. XIII w., przebudowany na późnogotycki w 1505 r. i ponownie w 1 poł. XVIII w. Jest to kamienna budowla z drewnianym dachem, niewielkim prezbiterium i masywną wieżą od zachodu.

W kościele warto zobaczyć zachowane dekorowane zworniki, romańskie i gotyckie kamienne obramienia okienne i portale, sakramentarium przyścienne i chrzcielnicę z XV w. Można podziwiać także drewnianą polichromowaną ambonę z poł. XVII w., barokowe drewniane polichromowane ołtarze oraz kamienne epitafia z końca XVIII w. Nade wszystko klimat tej świątyni tworzy pięknie zdobione drewniane sklepienie z XVIII wiecznymi polichromiami o tematyce biblijnej .  Przy kościele wznosi się barokowa plebania z 1 poł. XVIII w., zniekształcona jednak współczesną rozbudową.

 

zabytki diecezji legnickiej

Logowanie