Biskupi: zachęcamy do uczestnictwa w Mszach św. z zachowaniem zasad sanitarnych
Komunikat z posiedzenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski
Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zebrała się na Jasnej Górze w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, która w tym roku jest obchodzona 2 maja. Obradami kierował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
1. Znajdujemy się w momencie, gdy cały świat, w tym także nasza Ojczyzna, przeżywa trudny czas, pełen cierpienia i niepewności z powodu pandemii koronawirusa. W tej nadzwyczajnej sytuacji najważniejsza jest chrześcijańska troska o każdego człowieka, o jego życie oraz o zdrowie duszy i ciała. Otoczmy więc troską w szczególności osoby najbardziej poszkodowane, zakażone, przeżywające kwarantannę, tracące pracę i źródło utrzymania, ogarnięte lękiem o przyszłość swoją i swoich najbliższych. Pamiętajmy w modlitwie także o zmarłych i ich rodzinach, które przeżywają dramatyczne chwile. Zachęcamy do modlitwy o to, byśmy mogli jak najszybciej powrócić do stanu sprzed epidemii i pełnego uczestnictwa w życiu sakramentalnym Kościoła.
2. Dziękujemy tym, którzy niosą pomoc osobom chorym, ludziom pozostającym w ścisłej izolacji i seniorom: lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom, diagnostom laboratoryjnym, aptekarzom, pracownikom medycznym i sanitarnym oraz wszystkim służbom, a także osobom pracującym w innych branżach, które w czasie epidemii dbają o nasze bezpieczeństwo, narażając swoje zdrowie i życie. Podziękowania kierujemy również do wolontariuszy, harcerzy, sióstr zakonnych, zakonników, kapelanów szpitalnych i organizacji charytatywnych na czele z Caritas Polska i diecezjalnymi oddziałami Caritas.
3. W trosce o bezpieczeństwo społeczne, z odpowiedzialnością przyjmujemy państwowe ograniczenia sanitarne spowodowane stanem epidemii, choć są trudne i bolesne dla wielu z nas. Jednocześnie, w związku z planowanym przez Rząd znoszeniem restrykcji chcemy podkreślić – tak jak wcześniej zaznaczył Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki – potrzebę bardziej spójnego, proporcjonalnego i sprawiedliwego kryterium znoszenia ograniczeń dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach, podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych podmiotów.
4. W obecnej sytuacji bardzo dziękujemy księżom i wiernym za odpowiedzialne przestrzeganie zarządzeń służb sanitarnych i władz państwowych w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego. Zachęcamy, w miarę istniejących możliwości, do uczestnictwa w Mszach św. i nabożeństwach w kościołach. Prosimy księży proboszczów o organizowanie w parafiach możliwości przystąpienia do spowiedzi świętej. Niech to będzie okazja do wypełnienia IV przykazania kościelnego, aby „przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą”, poprzedzoną sakramentem pokuty i pojednania. Z zachowaniem wszelkich zarządzeń władz sanitarnych i państwowych zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach majowych. Mogą one być dobrą okazją duszpasterską do powrócenia w kościołach do życia sakramentalnego osób, które tego pragną.
5. W związku z utrzymującym się stanem epidemii przypominamy, że nadal obowiązują udzielone przez księży biskupów dyspensy od uczestnictwa w Mszy świętej w niedziele i uroczystości. Wyrażamy wdzięczność środkom społecznego przekazu i parafiom za transmisje liturgii w telewizji, radiu i internecie. Nie powinno to jednak osłabić naszej woli do przystępowania do sakramentów świętych w naszych kościołach. Ci, którzy – z powodu wprowadzonych limitów – nie mają takiej możliwości w niedzielę, mogą uczestniczyć w Mszach św. w świątyniach w inne dni tygodnia. Przywołujemy w tym miejscu słowa Ojca Świętego Franciszka, który przestrzegł przed niebezpieczeństwem ograniczania praktykowania wiary wyłącznie do wymiaru wirtualnego.
6. Dnia 18 maja będziemy przeżywali setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Tego dnia Papież Franciszek będzie modlił się u grobu św. Jana Pawła II, za co wyrażamy wielką wdzięczność Ojcu Świętemu. Zachęcamy do duchowej łączności z Następcą Świętego Piotra w tę rocznicę, która jest tak ważna dla Polaków i całego Kościoła. Prosimy również o modlitwę w intencji Papieża Franciszka.
Prosimy księży biskupów, aby w niedzielę 17 maja lub 18 maja br. we wszystkich katedrach, kościołach i kaplicach w Polsce były sprawowane Msze Święte jako diecezjalne i parafialne dziękczynienie za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II. Ponadto w niedzielę 17 maja będzie czytany w kościołach list Prezydium Konferencji Episkopatu Polski na 100-lecie urodzin Papieża Polaka. Zapraszamy do zaangażowania się w obchody stulecia urodzin naszego wielkiego Rodaka poprzez przypominanie jego nauczania, świadectwa życia, twórczości oraz przez wsparcie dzieł charytatywnych.
7. Wyczekiwana przez nas beatyfikacja Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, przewidziana na 7 czerwca 2020 roku w Warszawie, została z powodu epidemii przeniesiona. Nowy termin zostanie ustalony i podany do publicznej wiadomości wtedy, kiedy pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna.
8. Dzisiaj, 2 maja, gdy obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą, kierujemy do naszych Rodaków serdeczne pozdrowienia i zapewniamy o modlitwie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.
9. Dobremu Bogu, za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, powierzamy przyszłość duchową i materialną naszej Ojczyzny. Dnia 3 maja, podczas Mszy św. o godz. 11.00 na Jasnej Górze, będzie miało miejsce zawierzenie Polski Najświętszemu Sercu Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski, którego dokona abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Z Jasnej Góry, od tronu Maryi Królowej Polski, biskupi Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski błogosławią Ojczyźnie i Polakom w kraju i za granicą.
Zarządzenie Biskupa Legnickiego ws. duszpasterstwa w stanie pandemii z dnia 22 kwietnia 2020
I. EUCHARYSTIA
1. Podtrzymuję do odwołania dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej dla wszystkich wiernych diecezji legnickiej oraz innych osób, które w tym czasie przebywają na jej terenie.
2. Według najnowszych rozporządzeń państwowych w każdej Mszy świętej i innych celebracjach może uczestniczyć 1 osoba na 15 m2 powierzchni danego kościoła (w razie
jakichkolwiek zmian w tej kwestii należy stosować się do podawanych przez Państwo zasad). Na drzwiach kościoła, w gablotach i na stronach internetowych parafii należy umieścić informację o powierzchni budynku kościelnego wraz ze wskazaniem liczby osób, które mogą uczestniczyć w obrzędach religijnych, z wyłączeniem celebransa
i usługujących. W kościele należy zaznaczyć miejsca, w których mogą się znajdować uczestnicy liturgii przy zachowaniu właściwej odległości.
3. Wszelkiego rodzaju kaplice prywatne (zakonne, szpitalne itp.) mają pozostawać zamknięte dla osób z zewnątrz.
4. Wierni mają obowiązek zakrywania ust i nosa w obiektach kultu religijnego oraz w ich otoczeniu maską, maseczką lub innym materiałem (szal, chustka itp.), także podczas trwania obrzędów liturgicznych. Dotyczy to również usługujących (lektorzy, ministranci itd.). Z tego obowiązku wyłączeni są jedynie duchowni oraz organiści, i to tylko w trakcie sprawowania kultu religijnego.
5. W czasie Mszy św. koncelebrowanej przygotowywanie kielicha, spożywanie z niego i puryfikację należy pozostawić głównemu celebransowi. Komunia święta powinna przebiegać w ten sposób, że najpierw koncelebransi spożywają Ciało Pańskie zanurzone w kielichu Krwi Pańskiej, a dopiero po nich główny celebrans spożywa Krew Pańską z kielicha i puryfikuje naczynia liturgiczne.
6. Wiernym należy umożliwić przyjmowanie Komunii świętej według ich wyboru albo do ust, albo na rękę, w następujący sposób. Jeśli do dyspozycji jest więcej niż jeden szafarz Komunii świętej, należy jej udzielać w dwóch rzędach bądź w różnych miejscach w kościele, z wyraźnym zaznaczeniem, gdzie Ciało Pańskie jest udzielane do ust, a gdzie na rękę. W przypadku jednego szafarza najpierw należy udzielić Komunii świętej osobom pragnącym przyjąć ją na rękę, a następnie tym, którzy chcą przyjąć ją do ust. Powyższych zasad należy przestrzegać bezwzględnie, ponieważ jakiekolwiek mieszanie obu form całkowicie pozbawia je sensowności pod względem profilaktyki zakażeń.
Przystępując do Komunii świętej, wierni winni odsłonić usta, nie dotykając zewnętrznej części maseczki lub innego elementu ochronnego, i po przyjęciu Ciała Pańskiego ponownie je zasłonić.
7. Przypominam wskazania Konferencji Episkopatu Polski, aby w aktualnej sytuacji nie udzielać Komunii świętej pod obiema postaciami.
8. Zachęcam do korzystania ze specjalnego formularza Mszy świętej „W czasie pandemii”. Podtrzymuję wskazanie dotyczące śpiewu suplikacji na zakończenie każdej Mszy świętej z prośbą o zachowanie od epidemii; w obliczu suszy i jej konsekwencji niech ten błagalny śpiew stanie się także naszą modlitwą o deszcz.
9. Osoby niepełnoletnie, czyli przed 18. rokiem życia, mogą być dopuszczane do służby przy ołtarzu na podstawie pisemnej zgody rodziców/opiekunów złożonej u Księdza Proboszcza. Osoby poniżej 13 roku życia muszą znajdować się w kościele pod opieką dorosłej osoby. Zalecam, aby liturgie były sprawowane przy zaangażowaniu minimalnej liczby osób posługujących.
10. Należy szczególnie dbać o zasady higieny i myć dokładnie ręce przed każdą czynnością liturgiczną; bezwzględnie powinno się zdezynfekować dłonie także podczas liturgii, bezpośrednio przed rozdzielaniem Komunii świętej.
II. SAKRAMENT POKUTY I POJEDNANIA
1. Wiernym należy umożliwić przystąpienie do Sakramentu Pokuty przy zachowaniu należytych zabezpieczeń przed zakażeniem.
2. Należy zrezygnować ze spowiedzi w zamkniętych konfesjonałach, przenosząc ją do kaplic bocznych czy innych podobnych pomieszczeń, odpowiednio wietrzonych, a jeśli ich nie ma, w otwarte miejsca w kościele. Tam należy spowiadać, jeśli to możliwe, przy klęczniku z kratą osłoniętą solidną folią ochronną. Klęcznik i krata z folią powinny być często dezynfekowane.
3. Nie tylko penitent, ale także szafarz Sakramentu Pokuty w czasie jego sprawowania ma mieć zasłonięte usta i nos.
III. POSŁUGA WSRÓD CHORYCH
1. Posługę wobec chorych mają pełnić jedynie duchowni, udając się do nich wyłącznie w sytuacji zagrożenia ich życia, przy zachowaniu należytych zabezpieczeń przed zakażeniem.
2. W przypadku osób, które są odwiedzane co miesiąc w ramach parafialnego duszpasterstwa chorych, istnieje możliwość regularnych wizyt – na wyraźną prośbę tych osób i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
IV. OBRZĘDY POGRZEBU
1. Sprawowanie pogrzebów ma odbywać się w następujący sposób, w zależności od ustaleń z rodziną:
a. Msza pogrzebowa jest celebrowana w kościele bez ciała zmarłego;
b. Msza święta za zmarłego jest celebrowana w późniejszym terminie.
2. W dalszej części obrzędów należy w porozumieniu z rodziną oraz zarządcą kaplicy cmentarnej zastosować jeden z wariantów:
a. trzecia forma pogrzebu – stacja tylko na cmentarzu, bez wchodzenia do cmentarnej kaplicy;
b. druga forma pogrzebu – stacja w kaplicy cmentarnej (bez Mszy świętej) z zachowaniem wszelkich norm państwowych (patrz: ust. I, pkt. 2).
3. W obrzędach ostatniego pożegnania powinna uczestniczyć jedynie rodzina zmarłego, przy czym liczba osób tego zgromadzenia nie może przekraczać pięćdziesięciu (z wyłączeniem osób podejmujących posługę liturgiczną i cmentarną).
V. CHRZEST ŚWIĘTY
Decyzje związane z udzielaniem sakramentu chrztu pozostawiam roztropnej ocenie duszpasterzy. Zwracam uwagę na zachowanie zasad higieny i wszelkich aktualnych norm wprowadzonych przez władze świeckie i kościelne.
VI. PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA
1. Zbiorowe uroczystości Pierwszej Komunii Świętej pozostają odwołane do momentu powrotu dzieci do szkół, kiedy to Ksiądz Proboszcz, po wysłuchaniu głosów rodziców, podejmie ostateczną decyzją w sprawie nowego terminu uroczystości.
2. Istnieje również możliwość udzielenia Pierwszej Komunii Świętej indywidualnie, na wyraźną prośbę rodziców. Takie uroczystości mogą odbywać się również poza niedzielą. Dotyczy to jednego dziecka (chyba że do Pierwszej Komunii przystępuje rodzeństwo), w liturgii biorą udział jego rodzice/opiekunowie oraz rodzina, z zachowaniem aktualnych norm rozporządzenia o liczbie osób w kościele.
VII. BIERZMOWANIE
Udzielanie sakramentu bierzmowania pozostaje zawieszone do momentu powrotu dzieci i młodzieży do szkół.
VIII. SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA
Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin organizuje serię internetowych katechez przedmałżeńskich, przygotowujących do sakramentu małżeństwa. Ta forma kursu przeznaczona jest tylko dla narzeczonych z terenu naszej diecezji, którzy planują zawarcie sakramentu małżeństwa przed 1 października tego roku.
Zgłoszenia przyjmuje diecezjalny duszpasterz rodzin ks. dr Mariusz Habiniak (tel. 76-724-41-12, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
IX. ŚWIĘCENIA DIAKONATU I PREZBITERATU
1. Termin święceń diakonatu został przeniesiony na 6 czerwca 2020 roku.
2. Gdy nie zaistnieje jakaś przeszkoda, święcenia prezbiteratu odbędą się w wyznaczonym wcześniej terminie, tzn. 23 maja 2020 roku, w katedrze legnickiej. Jednak w związku z aktualnymi ograniczeniami w uroczystości będą mogli wziąć udział tylko kapłani, osoby konsekrowane i świeccy, którzy wcześniej otrzymają imienne zaproszenia na tę liturgię w katedrze. Pozostali wierni będą mieli możliwość uczestniczenia w uroczystości dzięki transmisji internetowej.
X. DODATKOWE INFORMACJE
1. Przywracam możliwość sprawowania dodatkowych nabożeństw, które są organizowane w poszczególnych parafiach poza Mszą świętą jako wyraz pobożności ludowej. Pod względem liczebności gromadzących się na nabożeństwach obowiązują takie same zasady, jak podczas Mszy świętej (zob. p. I. 2.).
2. Zezwalam, aby wierni mogli uzyskiwać odpusty zupełne związane z nawiedzaniem kościołów i kaplic naszej diecezji w uroczystość ich tytułów, a jeśli z racji ograniczeń w sprawowaniu sakramentów wskutek pandemii i wprowadzonego stanu zagrożenia epidemicznego nie będą mieli możliwości przystąpienia do spowiedzi oraz przyjęcia Komunii świętej, mogą uzyskać odpust zupełny po wzbudzeniu w sobie żalu doskonałego oraz postanowienia przystąpienia do tychże sakramentów w najbliższym możliwym czasie. Należy również odmówić pobożnie Ojcze nasz oraz Wierzę (Wykaz odpustów, nr 33 §1).
3. Przypominam, że w mocy pozostają wszelkie dokumenty wydane przez Stolicę Apostolską oraz Konferencję Episkopatu Polski, regulujące kwestie odpustów, szczegółowego uczestnictwa w Mszy świętej etc.
4. Proszę wszystkich Duszpasterzy, by jeśli to możliwe, organizowali transmisje internetowe z Mszy świętych oraz nabożeństw, umożliwiając wiernym duchowy udział w liturgii. Jednocześnie dołączam do apelu Papieża Franciszka, byśmy pamiętali, że „Kościół i sakramenty to coś konkretnego, a nie rzeczywistość wirtualna”.
5. Zachęcam kapłanów oraz osoby konsekrowane do dalszego trwania w jedności na modlitwie różańcowej w intencji ustania pandemii.
6. Do odwołania pozostają zawieszone wszelkiego rodzaju procesje.
7. Do odwołania wstrzymane są wszelkie spotkania wspólnot, ruchów i grup działających przy parafiach diecezji legnickiej.
8. Do odwołania zostają wstrzymane wizytacje kanoniczne.
9. Legnicka Kuria Biskupia podejmuję pracę wewnętrzną od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 14.00. W tych godzinach kapłani mogą przychodzić do Kurii (jedynie) w pilnych sprawach, których nie można podjąć inaczej, jak tylko bezpośrednio.
10. Gdy do kancelarii parafialnej przychodzą interesanci, zarówno oni, jak i pracownicy kancelarii mają mieć zasłonięte usta i nos.
11. Zalecam większe staranie o utrzymanie czystości w kościołach i kaplicach przez częstszą dezynfekcję, zwłaszcza gdy chodzi o przedmioty i miejsca często dotykane: ławki, klęczniki, klamki, włączniki światła itp.
12. Duchowni, którzy ewentualnie zostaną objęci kwarantanną, są zobowiązani zgłosić ten fakt do Kurii natychmiast po wydaniu decyzji przez kompetentne władze państwowe.
13. Zalecam, aby każda z osób posługujących, (tzn. duchowni, osoby konsekrowane i świeccy) na terenie diecezji legnickiej zapoznała się z obowiązującymi przepisami wydanymi przez władze państwowe, sanitarne i kościelne.
14. Proszę, aby Księża wobec zagrożenia niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się koronawirusa wystrzegali się skrajności w postawach i wypowiedziach oraz unikali tworzenia atmosfery strachu i paniki, jak również lekceważenia powagi sytuacji. Bądźmy dla innych wzorem i umocnieniem w stosowaniu się do zaleceń władz państwowych, samorządowych, sanitarnych i kościelnych.
15. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy trudności interpretacyjnych w rozumieniu zapisów niniejszego Zarządzenia należy zwrócić się – w mailu lub telefonicznie – do Biskupa Legnickiego, do którego należy autentyczna interpretacja wydawanego przez niego prawa, lub do tych, którym w tej szczególnej sytuacji ją powierzył, tj. do Sekretarza Biskupa Legnickiego oraz Dyrektora Wydziału Duszpasterskiego.
16. Przedstawiony dokument należy umieścić w gablotach parafialnych oraz na stronie internetowej parafii. Powyższe wskazania mogą ulec modyfikacji w zależności od rozwoju sytuacji związanej z pandemią.
Tracą moc wcześniejsze zarządzenia w tej samej sprawie: z dnia 13 marca 2020 r. (580/SBL/2020); z dnia 17 marca 2020 roku (ldz. 588/SBL/2020); z dnia 27 marca 2020 r. (ldz. 611/SBL/2020).
W tym trudnym czasie modlę się za całą naszą Wspólnotę diecezjalną
i wszystkim z serca błogosławię
Wasz Biskup
duszpasterstwa w stanie pandemii z dnia 22 kwietnia 2020
Z A R
Komunikat Legnickiej Kurii Biskupiej – 16 kwietnia 2020 (aktualizacja: 16.04, g. 19.30)
Na podstawie „Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2020 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii” zostały przygotowane pytania i odpowiedzi wraz z uzasadnieniem wynikającym z powyższego dokumentu, które mam nadzieję ułatwią funkcjonowanie naszych wspólnot parafialnych.
Poniższa lista będzie aktualizowana w miarę pojawia się nowych zarządzeń państwowych, kościelnych i sanitarnych.
PYTANIA I ODPOWIEDZI
************
CZY KSIĄDZ JEST ZOBOWIĄZANY DO ZAKRYWANIA TWARZY PODCZAS SPRAWOWANIA EUCHARYSTII?
Nie.
Uzasadnienie:
„Obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku (…) duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania”
§ 18 ust. 2 pkt. 6
************
CZY ZAKRYWANIE UST I NOSA OBOWIĄZUJE W KANCELARII PARAFIALNEJ?
Tak.
Uzasadnienie:
„(…) obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa (…) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny”
§ 18 ust. 1 pkt. 2 lit. B
************
CZY WIERNI W KOŚCIOŁACH MUSZĄ ZASŁANIAĆ USTA I NOS?
Tak – podczas liturgii oraz poza nią.
Uzasadnienie:
„(…) obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa (…) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny”
§ 18 ust. 1 pkt. 2 lit. b
************
W JAKI SPOSÓB WIERNI UCZESTNICZĄCY W EUCHARYSTII POWINNI PRZYJMOWAĆ KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ?
Twarz można odsłonić bezpośrednio przed przyjęciem Komunii świętej nie dotykając zewnętrznej części maseczki, następnie ją zasłonić
Uzasadnienie:
„Osoba ma obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie (…) innej osoby w związku ze świadczeniem przez nią usług lub wykonywaniem czynności zawodowych lub służbowych, w tym w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby”
§ 18 ust. 4 pkt. 2
************
CZY ORGANISTA POWINIEN MIEĆ ZAKRYTĄ TWARZ PODCZAS WYKONYWANIA CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH W KOŚCIELE?
Nie
Uzasadnienie:
„Obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku (…) osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b i c, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów”
§ 18 ust. 2 pkt. 4
************
CZY OSOBY USŁUGUJĄCE PODCZAS LITURGII I CZYTANIA SŁOWA BOŻEGO NP. LEKTORZY I MINISTRANCI (osoby niepełnoletnie w diecezji legnickiej mogą służyć przy ołtarzu dopiero w momencie przywrócenia zajęć w szkołach) MUSZĄ ZASŁANIAĆ TWARZ?
Tak.
Uzasadnienie:
„(…) obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa (…) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny”
§ 18 ust. 1 pkt. 2 lit. B
************
ILE OSÓB MOŻE UCZESTNICZYĆ W MSZACH ŚWIĘTYCH OD 20 KWIETNIA 2020 ROKU?
Obowiązuje limit: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.
Uzasadnienie:
Pojawi się w momencie opublikowaniu rozporządzenia w dzienniku ustaw.
ks. Robert Bielawski
dyrektor Wydziału Duszpasterskiego
Legnickiej Kurii Biskupiej
„Dziękujemy Biskupowi Markowi” – prośba Biskupa Legnickiego
Drodzy Kapłani,
Drogie Osoby konsekrowane,
Umiłowani Diecezjanie!
Papież Franciszek 31 marca br. mianował nowym ordynariuszem świdnickim Biskupa Marka Mendyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego naszej diecezji, w miejsce przechodzącego na emeryturę Biskupa Ignacego Deca, dotychczasowego Biskupa Świdnickiego. Biskup Marek dokona kanonicznego objęcia diecezji świdnickiej w uroczystość św. Wojciecha, 23 kwietnia br.
W tych dniach składamy Biskupowi Markowi gratulacje oraz życzenia wszelkich łask Bożych w prowadzeniu Kościoła Świdnickiego, któremu będzie przewodniczył. Pragniemy także z wdzięcznością podziękować za jego wieloletnią posługę prezbitera i biskupa w naszej diecezji. Spośród wielu dziedzin aktywności Biskupa Marka przychodzą na myśl chociażby pełnione funkcje dyrektora Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej i koordynatora fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia” czy podejmowane od 2009 roku zadania związane z posługą biskupa pomocniczego Diecezji Legnickiej. Na liście podziękowań może się znaleźć wiele innych działań i wielu z nas w tych dniach pewnie tworzy ją osobiście w swoich myślach i modlitwie, mając na uwadze wszystkie te momenty, w których doświadczyliśmy dobra ze strony Księdza Biskupa.
Trwający czas pandemii uniemożliwia nam bezpośrednie wyrażenie naszych podziękowań oraz uroczyste pożegnanie Księdza Biskupa, jakie miałoby miejsce w zwykłych warunkach. Niech jednak Niedziela Bożego Miłosierdzia, 19 kwietnia, stanie się naszym diecezjalnym dniem dziękczynienia i pamięci o Biskupie Marku w naszych parafiach, wspólnotach zakonnych czy rodzinnych oraz w osobistych modlitwach. Proszę kapłanów o dołączenie modlitwy za nowego Biskupa Świdnickiego podczas wszystkich liturgii i nabożeństw tej niedzieli.
W tym dniu, o godz. 11.00 w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy będzie sprawowana Msza święta w intencji Biskupa Marka Mendyka. W czasie tej Eucharystii ja jako Biskup Legnicki, Biskup Senior Stefan i wspólnota seminaryjna w imieniu całej diecezji: kapłanów, osób konsekrowanych i wszystkich wiernych, staniemy przy ołtarzu wraz z Biskupem Markiem, by wspólnie zanosić modlitwę wdzięczności za lata jego posługi w Diecezji Legnickiej i wypraszać dla niego potrzebne łaski i światło Ducha Świętego w prowadzeniu świdnickiego Kościoła. Msza święta będzie transmitowana za pośrednictwem internetowej strony naszej diecezji. Zachęcam do duchowego włączenia się w jej celebrację.
W tym paschalnym czasie wszystkim z serca błogosławię.
+ Zbigniew Kiernikowski
Biskup Legnicki
________________________________
ZARZĄDZENIE
Odezwę Biskupa Legnickiego należy odczytać przed rozpoczęciem wszystkich Mszy świętych w kościołach i kaplicach na terenie Diecezji Legnickiej w II Niedzielę Wielkanocą, Miłosierdzia Bożego, 19 kwietnia 2020 roku i w czasie każdej Eucharystii włączyć wezwanie w intencji Biskupa Marka w modlitwie powszechnej.
ks. Józef Lisowski
KANCLERZ KURII
Słowo Biskupa Legnickiego – „do moich Braci Kapłanów”
Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam? On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale Go za nas wszystkich wydał, jakże miałby wraz z Nim i wszystkiego nam nie darować? Któż może wystąpić z oskarżeniem przeciw tym, których Bóg wybrał? Czyż Bóg, który usprawiedliwia? Któż może wydać wyrok potępienia? Czy Chrystus Jezus, który poniósł za nas śmierć, co więcej – zmartwychwstał, siedzi po prawicy Boga i przyczynia się za nami? Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? Utrapienie, ucisk czy prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz? (…)
We wszystkim tym odnosimy pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował. I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani moce, ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.
Rz 8, 31b-39
Drodzy Bracia w Chrystusowym kapłaństwie!
Wkrótce rozpoczniemy świętowanie Paschy. W tym roku w jakże innych okolicznościach naszego życia i życia naszych wspólnot. Dlatego właśnie wybrałem ten fragment Listu do Rzymian, aby z okazji zbliżających się świąt, a zwłaszcza Wielkiego Czwartku, przesłać Wam, moi Bracia, słowa otuchy i duchowej łączności i w ten sposób też samemu doznać pokrzepienia.
Nie będziemy mogli spotkać się na wspólnym celebrowaniu Mszy Świętej Krzyżma w Wielki Czwartek. Święte Triduum Paschalne będę celebrował jedynie z przedstawicielami Kościoła legnickiego w katedrze, podobnie jak Wy w swoich wspólnotach parafialnych – także z ograniczoną liczbą uczestników. Jest to dla nas wszystkich trudne i bolesne doświadczenie.
Wyobrażam sobie, w jak trudnych warunkach obecnie musicie posługiwać i jak odpowiedzialnie wykonujecie swoje posłannictwo. Dla nas wszystkich ta sytuacja stwarza także okazję do tego, abyśmy mogli coraz ściślej jednoczyć się z Chrystusem Najwyższym Kapłanem, który z samego siebie złożył Ojcu za nas nieskalną Ofiarę, i razem z Nim poświęcić się Bogu za zbawienie ludzi.
Wierzę, że wszystko, co Bóg dopuszcza, może zaowocować dobrem, jeżeli tylko całkowicie Mu zaufamy, bo jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam? Tej ufności w Bożą Opatrzność oraz pewności w pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował, życzę Wam, drodzy Bracia, z okazji zbliżających się Świąt Paschalnych.
Pragnę Was także zapewnić o mojej modlitwie za Was, o stałej pasterskiej trosce i gotowości, by przyjść Wam z pomocą, gdy zajdzie taka potrzeba.
Serdecznie dziękuję za to, że jesteście wiernymi świadkami zmartwychwstałego Pana, że staracie się każdego dnia gorliwie głosić Jego słowo niosące nadzieję i że sprawując sakramenty, podejmujecie codzienną służbę wobec Waszych wspólnot, mimo niekiedy bardzo trudnych i niebezpiecznych warunków.
Drodzy Kapłani, w Wielki Czwartek będę się z Wami duchowo łączył i polecał Was naszemu Panu, prosząc Go, by obdarzał Was mocą i siłą oraz umacniał swoim Duchem w codziennym posługiwaniu całym swoim życiem. Wszystkich, którzy niosą ciężar choroby i innych dolegliwości czy ograniczeń, oddaję Maryi, Uzdrowicielce i kapłańskiej Matce, a dla tych, których Pan powołał do siebie, upraszam radość udziału w uczcie niebieskiej.
Świąteczne pozdrowienie i błogosławieństwo przesyłam za Waszym pośrednictwem także wszystkim członkom wspólnot, do których zostaliście posłani.
Przyjmijcie moje pasterskie błogosławieństwo
W imię Ojca + i Syna + i Ducha świętego
+ Zbigniew Kiernikowski
Biskup Legnicki


