Plan transmisji w TVP z wizyty papieża Franciszka w Polsce
Transmisje w TVP będą rozpoczynały się 10 minut przed i kończyły 10 minut po ich zakończeniu lub wraz z opuszczeniem danego miejsca przez Papieża Franciszka.
26 lipca, wtorek
Godz. 17.30 -19.00 - Msza św. na rozpoczęcie ŚDM pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza
27 lipca, środa
Godz. 16.00 –16.20 - przylot Papieża Franciszka na Lotnisko Kraków-Balice
Godz. 17.00 –17.50 - ceremonia powitania na Wawelu-przyjazd Papieża Franciszka do Zamku Królewskiego na Wawelu, spotkanie z władzami i korpusem dyplomatycznym, przemówienia Prezydenta RP i Papieża Franciszka – wizyta kurtuazyjna u Prezydenta RP
Godz. 18.15-19.30 - przejazd Papieża Franciszka do Katedry Wawelskiej i spotkanie z
polskimi biskupami
Ok. godz. 21.00-21.30 - Papież pojawi się tradycyjnie w oknie Domu Arcybiskupów, aby powitać wiernych
28 lipca, czwartek
Godz. 9.30-12.30 - wizyta w Sanktuarium na Jasnej Górze – przejazd między wiernymi – modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu -Msza św. z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski
Godz. 17.00-17.30 – przekazanie Papieżowi kluczy do miasta i przejazd tramwajem na krakowskie Błonia
Godz. 17.30 –19.00 – ceremonia powitania Papieża Franciszka z młodzieżą na krakowskich Błoniach
Ok. godz. 20.30-21.00 - Papież pojawi się tradycyjnie w oknie Domu Arcybiskupów, aby powitać wiernych
29 lipca, piątek
Godz. 9.30-11.15 – wizyta Papieża Franciszka w byłym KL Auschwitz-Birkenau. W planie wizyta przed Ścianą Śmierci i w celi męczeństwa św. Maksymiliana Kolbe oraz przemówienie Papieża Franciszka przed pomnikiem Ofiar Obozu Birkenau
Godz. 16.30 -17.30 – wizyta Papieża Franciszka w Szpitalu Dziecięcym Kraków-Prokocim
Godz. 18.00-19.30 – nabożeństwo Drogi Krzyżowej z udziałem Papieża Franciszka i młodzieży na krakowskich Błoniach
Ok. godz.21.00-21.30 - Papież pojawi się tradycyjnie w oknie Domu Arcybiskupów, aby powitać wiernych
30 lipca, sobota
Godz. 8.30-10.00 – wizyta Papieża Franciszka w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, modlitwa w Kaplicy św. Faustyny, liturgia pojednania z udziałem młodzieży
Godz. 10.15-12.30 – Msza św. w Sanktuarium Jana Pawła II
Godz. 19.00-21.00 –przyjazd Papieża na Campus Misericordiae pod Wieliczką i czuwanie modlitewne z młodzieżą
Po czuwaniu transmisja koncertu (wstępnie godz. 21.00-23.00)
31 lipca, niedziela
Godz. 8.45-12.45 - przyjazd Papieża na Campus Misericordiae pod Wieliczką i Msza św. z młodzieżą, błogosławieństwo budynków Caritas, przejazd wśród wiernych
od godz. 10.00 Msza św. i ogłoszenie gospodarza następnych ŚDM
Godz. 17.00 -17.45 –spotkanie z wolontariuszami ŚDM w krakowskiej Tauron Arenie
Godz. 18.15 -18.30 – Ceremonia pożegnania Papieża Franciszka na Lotnisku Kraków –
Balice
Zaproszenie na uroczystość intronizacji relikwii Wydarzenia Eucharystycznego
2 lipca br.zostaną uroczyście ukazane Relikwie Ciała Pańskiego przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.
Uroczystości będę poprzedzone rekolekcjami, które poprowadzi dominikanin o. Stanisław Przepierski:
30 czerwca, godz. 9.00 i 18.00 - Eucharystia z nauką
1 lipca, godz. 9.00 i 18.00 - Eucharystia z nauką
Program uroczystości intronizacji (2 lipca):
11.00 - Nabożeństwo ekspiacyjne - Katedra legnicka
11.30 - Procesja do kościoła św. Jacka z Katedry Llgnickiej
12.00 - Eucharystia z ukazaniem Relikwii Ciała Pańskiego
13.30 - koncert uwielbieniowy
Serdecznie zapraszamy!
Zgłoszenia grup, prośby i podziękowania modlitewne oraz pytania związane z Wydarzeniem Eucharystycznym prosimy kierować na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: (+48) 798 213 735 (od godz. 8.00 do godz. 20.00). W przypadku braku kontaktu w tym czasie, postaramy się jak najszybciej oddzwonić. Z góry dziękujemy za wyrozumiałość i obiecujemy przygotowanie bardziej komfortowych form komunikacji.
Ks. Andrzej Ziombra wraz z duszpasterzami parafii św. Jacka w Legnicy
Uroczystość intronizacji będzie transmitowana w internecie na stronie Radia Plus Legnica www.legnica.fm
Zaproszenie KEP skierowane do młodzieży przed ŚDM
Drodzy Młodzi Przyjaciele,
„Jezus spojrzał z miłością na niego” (Mk 10,21). Tak mówi Ewangelia o spotkaniu Chrystusa z młodym człowiekiem. Tak samo Jezus patrzy dziś na każdego z Was. Patrzy na Was z miłością i czeka na odwzajemnienie tej miłości.
Drodzy Młodzi, zbliżające się Światowe Dni Młodzieży, to zaproszenie, do tego by poczuć na sobie pełne miłości spojrzenie Jezusa i odpowiedzieć na nie. Nie bójcie się przyjąć tego zaproszenia i wziąć udział w spotkaniu, które jest czasem wspólnego wyznania wiary i miłości do Pana Jezusa, Jego Ewangelii i Jego Kościoła.
Inicjator Światowych Dni Młodzieży, Ojciec Święty Jan Paweł II, mówił, że „rzesza młodych ludzi wierzących w Chrystusa, idących za Krzyżem Roku Świętego, stanie się (…) żywą ikonąKościoła pielgrzymującego po drogach świata”. Drodzy Młodzi, każdy z Was jest dziś obrazem współczesnego Kościoła. Tak patrzy na Was Jezus, tak patrzy na Was Polska, tak patrzą na Was wasi rówieśnicy, którzy już w lipcu przyjadą do Polski z całego świata. Także i Wy nie bójcie się spojrzeć w ten sposób na siebie samych.
Drodzy Młodzi, 3 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, wspominając 1050. rocznicę Chrztu Polski, zawierzyliśmy Matce Bożej nasz Naród i każdego z Was, Waszą wiarę i drogę do zbawienia, Waszą przyszłość, dokonywane wybory i nadzieje, a także Wasz udział w XXXI Światowych Dniach Młodzieży.
Ponawiamy serdeczne zaproszenie do udziału we wszystkich spotkaniach w ramach Światowych Dni Młodzieży. Towarzyszymy Wam teraz, na etapie przygotowań. Będziemy z Wami podczas spotkań w naszych diecezjach. Wspólnie będziemy modlić się także w Krakowie. Zachęcamy, by wspólny udział w Światowych Dniach Młodzieży był także wyrazem naszego szacunku i wdzięczności wobec Ojca Świętego Jana Pawła II, który mówił do młodych: „Szukałem Was”.
Drodzy Rodzice i Duszpasterze, zachęcamy Was do pomocymłodzieży, aby mogła wziąć udział w tym niepowtarzalnym spotkaniu. Do wszystkich kierujemy słowa Św. Jana Pawła II, który mówił do nas: „Nie lękajcie się”.
Niech Bóg Wszechmogący Wam błogosławi.
Podpisali: Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce
obecni na 373. Zebraniu Plenarnym
Konferencji Episkopatu Polski
w Warszawie, w dniu 8 czerwca 2016 r.
Zaproszenie należy odczytaćw ramach ogłoszeń,w niedzielę, 19 czerwca 2016 r.
Za zgodność:
+ Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny KEP
List Pasterski Episkopatu Polski przed kanonizacją Ojca Stanisława Papczyńskiego - do odczytania 29 maja 2016
OJCIEC STANISŁAW PAPCZYŃSKI – ORĘDOWNIK GODNOŚCI I ŚWIĘTOŚCI ŻYCIA
List Pasterski Episkopatu Polski
przed kanonizacją Ojca Stanisława Papczyńskiego
Drogie Siostry i Drodzy Bracia,
w dzisiejszej liturgii słowa usłyszeliśmy na początku modlitwę króla Salomona, w której prosi on, aby wszystkie narody poznały jedynego Boga. Dzięki stałej bliskości z Bogiem Salomonbył powszechnie znany ze swej mądrości, a Izrael doświadczał pokoju i dobrobytu. W Ewangelii natomiast Chrystus stawia nam jako wzór setnika, który znając swoją słabość i grzeszność, jednocześnie głęboko wierzy w Jezusa i Jego moc uzdrawiania. To za setnikiem prosimy Chrystusa w każdej Mszy św. o nasze uzdrowienie: Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo […]. Święty Paweł przypomina nam, że nie ma innej Ewangelii niż ta, że Jezus umarł za nasze grzechy, a po trzech dniach zmartwychwstał.
Bóg wzbudza nieustannie nowych świadków, którzy w konkretnym miejscu i czasie pomagają ludziom przyjąć Ewangelię i żyć nią na co dzień. Niektórych z nich Kościół uznaje i ogłasza świętymi. Za kilka dni, 5 czerwca w Rzymie, papież Franciszek ogłosi dwoje nowych świętych, a wśród nich Polaka – Stanisława od Jezusa i Maryi Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów od Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przez kanonizację Kościół ogłasza, że nowi święci są autentycznymi wzorami życia i orędownikami u Boga, oraz że ich przesłanie ma istotne znaczenie dla Kościoła i świata naszych czasów.
Ojciec Papczyński urodził się w 1631 r. w Podegrodziu, niedaleko Starego Sącza. W młodości kilka razy otarł się o śmierć. Często zmieniał szkoły – najpierw z powodu trudności w nauce, a później z powodu wojen i epidemii. Gdy miał 23 lata, wstąpił do zakonu pijarów, a po święceniach kapłańskich okazał się wybitnym kaznodzieją, mistrzem życia duchowego, wykładowcą retoryki i pisarzem. Mając ponad 40 lat, założył pierwszy polski zakon męski – Zgromadzenie Księży Marianów, które dzisiaj posługuje w Polsce i na wszystkich kontynentach. Ojciec Papczyński, przeżywszy 70 lat, umarł w opinii świętości w Górze Kalwarii i tam został pochowany. W ramach przygotowań do obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski kard. Stefan Wyszyński w 1964 r. powiedział: Ojciec Papczyński znał swój Naród i wiedział, co jest jego mocą i siłą. Dlatego dał Narodowi takie rady, które i dzisiaj są na czasie. Jego życie i postać są nadal aktualne; […] musimy go naśladować.
1. Stworzeni na obraz Miłosiernego Boga i powołani do świętości
Ojciec Papczyński zachwycał się pięknem życia i widział w nim dar Trójcy Świętej. Pisał: Wiedz, że zostałeś stworzony z niczego, […] dzięki mądrości Boskiego Artysty zostałeś uczyniony tak piękny, że oprócz niebian wyglądem zewnętrznym przewyższasz wszystkie stworzenia. Bóg okazuje ci życzliwość z czystej, bezinteresownej miłości do ciebie. Z niej to pochodzi, że Bóg chce się z nami pojednać, dobrze nam czynić i okazywać nam miłosierdzie. Nowy Świętywzywa również dzisiaj: Kontempluj miłosierdzie Boże!Głoś, że serce Boga jest dla wszystkich otwarte i zapewniaj, że przed żadnym grzesznikiem, dopóki gotów jest pokutować, nie jest zamknięta droga do zbawienia. Dziś, jak przed trzema wiekami, Ojciec Papczyński zapewnia nas: Za ciebie twój Zbawiciel, najlepszy Pasterz, oddał swoje życie. Jesteś pełen grzechów? Jezus przyszedł zbawiać grzeszników. Oddaj się cały Jezusowi, a cały Jezus będzie twój. Naprawdę jest wielkim szczęściem posiąść Ducha Świętego, jeszcze większym działać według Ducha Świętego, a największym – dopełnić swych dni w Duchu Świętym.
Pragnąc wszystkich prowadzić do świętości, Ojciec Papczyński napisał swego rodzaju podręcznik życia duchowego dla świeckich i duchownych. Rozpoczął go stwierdzeniem, że człowiek stworzony przez Boga i przez sakrament chrztu Jemu poświęcony jest Jego mistyczną świątynią. Dalej zaś zapisał: Jak wielka jest wasza chwała! Jakaż godność! Pierwszym poświęceniem naszej świątyni jest, zdaniem Ojca Papczyńskiego, sakrament chrztu, w którym Duch Święty konsekruje nas dla siebie. Dlatego nasz Święty zachęca wszystkich do radosnego celebrowania rocznicy swego chrztu i do wdzięczności za to wydarzenie każdego dnia. Jakże cenne jest to wezwanie w 1050. rocznicę Chrztu Polski!
2. Niepokalane Poczęcie Maryi
Kard. Tarcisio Bertone podczas Mszy beatyfikacyjnej w Licheniu w 2007 r. tak scharakteryzował Ojca Papczyńskiego: Przez całe życie kierowała nim Maryja. W tajemnicy Jej Niepokalanego Poczęcia nowy Błogosławiony podziwiał moc Chrystusowego Odkupienia. W Niepokalanej dostrzegał piękno nowego człowieka, całkowicie oddanego Chrystusowi i Kościołowi. Zachwycił się tą prawdą wiary tak bardzo, że gotów był oddać życie w jej obronie. Wiedział, że Maryja, arcydzieło Bożego stworzenia, jest potwierdzeniem godności każdego człowieka, umiłowanego przez Boga i przeznaczonego do życia wiecznego w niebie.
Pod koniec ubiegłego wieku święty Jan Paweł II dogmat o Niepokalanym Poczęciu nazwał syntezą wiary chrześcijańskiej, a zwracając się do Maryi, wołał: Przez Twoje Niepokalane Poczęcie została nam dana nadzieja zwycięstwa. Jakże podobnie brzmi, często powtarzane przez Ojca Papczyńskiego, zawołanie: Niepokalane Poczęcie Maryi Dziewicy niech nam będzie zbawieniem i obroną. Bóg zapewnia nas przez to misterium, że – tak jak Maryja – zostaliśmy przez Niego ukochani przed wiekami i powołani do życia wiecznego w niebie. Jego miłość jest zawsze pierwsza i zawsze większa od naszych grzechów. Dlatego Ojciec Papczyński woła: Ty, człowieku, pojawiłeś się jako rezultat Boskiego zamysłu. Ciebie sama Najświętsza Trójca wzniosła sobie na świątynię. O, jak bardzo powinieneś podziwiać i śledzić tę troskliwość o ciebie Najlepszego Boga Ojca, która wyprzedziła jeszcze twoje narodzenie! Jaką gorliwością powinieneś Mu się odwzajemniać! Obyś usilnie współpracował zarówno ze swoim powołaniem, jak też z każdą łaską Bożą!
3. Modlitwa za zmarłych
Za czasów Ojca Papczyńskiego przez Rzeczpospolitą przetaczały się nieustanne wojny, panowały głód i choroby. Z tego powodu umierało wielu ludzi, często nieprzygotowanych na spotkanie z Bogiem. Dla swego zakonu więc, jako drugi cel po szerzeniu czci Niepokalanego Poczęcia Maryi, Ojciec Papczyński ustanowił modlitwę i ofiarę za zmarłych. Miewał wizje czyśćca i poległych żołnierzy, którzy prosili go o wstawiennictwo u Boga. Dlatego często nawoływał: Módlcie się za przebywających w czyśćcu, bo nieznośnie cierpią. W Jubileuszowym Roku Miłosierdzia słowa Założyciela Księży Marianów brzmią jeszcze mocniej niż zwykle: Jakie może być większe miłosierdzie niż okazane zmarłym, od których nie oczekujesz żadnej nagrody, żadnej wdzięczności i żadnej pochwały. Ci, którzy to czynią, na pewno przygotowują sobie nieśmiertelne życie.
4. Umiłowanie człowieka i Ojczyzny
Ojciec Papczyński powtarzał, że pragnąc Bożego miłosierdzia, mamy je świadczyć wobec drugiego człowieka. Pisał:Miłość jest duszą, światłem, życiem zakonów oraz każdej ludzkiej społeczności. Sam nie pozwolił żadnemu potrzebującemu odejść bez wsparcia. Troszczył się o ubogich, chorych i umierających, wspierał przytułki i szpitale, pocieszał strapionych, upominał się o odrzuconych i traktowanych niesprawiedliwie. Świadom rosnącej wówczas plagi alkoholizmu, słowem i własnym przykładem uczył trzeźwości i wskazywał drogę do wewnętrznej wolności. Wszelkie dzieła miłosierdzia podejmował z miłości do Boga i człowieka, ale też z miłości do Ojczyzny. Pisał, że przez Rzeczpospolitą należy rozumieć coś, czemu warto całkowicie się oddać i poświęcić. Jego miłość do Polski była na tyle znana, że Sejm Koronacyjny Rzeczypospolitej z 1764 r. zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o beatyfikację cudami słynącego Polaka Stanisława Papczyńskiego. Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. uznał go za godny naśladowania wzór Polaka oddanego sprawom Ojczyzny. Ojciec Stanisław wzywa nas dziś tak samo, jak ponad trzysta lat temu: Prawdziwa wolność polega na przestrzeganiu praw, i to bardziej praw Boskich niż ludzkich. Narodziliśmy się nie dla samych siebie, lecz dla Ojczyzny. […] Prawdziwych mężczyzn nam potrzeba, a nie nicponi, nie mętów społecznych. Dajcie Ojczyźnie Polaków, nie pachołków, to jest dajcie ludzi silnych, odważnych, zdolnych do wielkich wysiłków, zaprawionych do walki, przygotowanych do brania udziału w naradach. Tego, abyś i ty był taki, oczekuje i domaga się Ojczyzna.
Umiłowani w Chrystusie Panu,
zbliżająca się kanonizacja błogosławionego Ojca Stanisława Papczyńskiego jest zaproszeniem, abyśmy na nowo przyjęli miłosierdzie Boga i odnowili łaskę naszego chrztu, abyśmy na darmową miłość Boga odpowiedzieli miłością wobec Niego i miłosierdziem wobec żyjących i umarłych. Niepokalane Poczęcie Maryi niech będzie umocnieniem naszej nadziei!
Podpisali: Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 372. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Gnieźnie i Poznaniu w dni 15 kwietnia 2016 r.
List należy odczytać w niedzielę, 29 maja 2016 r.
Za zgodność:
+ Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny KEP
Dwie dekady miłości
Świerzawskie koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci świętowało 20-lecie istnienia dla dobra niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Gościem honorowym jubileuszowych uroczystości był bp Marek Mendyk.


