Ingres biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego - galeria
W uroczystość Niepokalanego Serca Najśw. Maryi Panny, w dniu 28 czerwca 2014 r., w Legnicy odbył się Ingres III biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Uroczystość rozpoczęła się w kościele o. Franiszkanów. Następnie procesyjnie uczestnicy przeszli do Katedry. Tam odbył się liturgiczny obrzęd objęcia zarządu diecezją. Po uroczystości, na dziedzińcu klasztoru o. Franiszkanów, uczestnicy spotkali się z nowym biskupem legnickim na agapie.
Pełna galeria zdjęć - patrz zakładka Nasza Diecezja - Ingres biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego - galeria
Foto: © ks. Piotr Nowosielski
INGRES BISKUPA ZBIGNIEWA KIERNIKOWSKIEGO DO KATEDRY LEGNICKIEJ SOBOTA, 28.06.2014 r., godz. 11.00
INGRES
BISKUPA ZBIGNIEWA KIERNIKOWSKIEGO
DO KATEDRY LEGNICKIEJ
SOBOTA, 28.06.2014 r., godz. 11.00
Rozpoczęcie uroczystej liturgii będzie miało miejsce w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy (ul. ojców Zbigniewa i Michała 1).
Wcześniej kapłani przygotowują się do celebracji w korytarzach klasztoru Ojców Franciszkanów, przylegającym do kościoła. Po wyruszeniu procesji o godz. 11:00 we wnętrzu świątyni nastąpi powitanie gości i przekazanie pastorału biskupów legnickich. Następnie procesja wyruszy do katedry, dokąd przybędzie ok. godz. 11:20.
W dniu ingresu nowego biskupa legnickiego przewidziana jest koncelebra dla wszystkich kapłanów. Szczegółowe informacje co do sposobu przygotowania do liturgii, zajmowania miejsc itp. udostępnione zostaną w czwartek 26 bm.
Po zakończonej uroczystości Biskup Legnicki zaprasza wszystkich uczestników liturgii na poczęstunek – agapę do ogrodów przy klasztorze Ojców Franciszkanów (adres jw. ).
Katedra plan na 28 VI 2014INGRES biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego
Dnia 16 kwietnia 2014 roku bp Zbigniew Kiernikowski został mianowany nowym biskupem diecezji legnickiej. Uroczysty ingres do legnickiej katedry odbędzie się 28 czerwca 2014 roku.
Uroczystość rozpocznie się procesją, która wyruszy z kościoła św. Jana Chrzciciela, od Ojców Franciszkanów o godzinie 11,00. Następnie w legnickiej Katedrze sprawowana będzie Msza św.
Wydarzenie to będzie transmitowane przez Radio Plus Legnica oraz przez TV TRWAM.
Po zakończonej uroczystości bp Zbigniew Kiernikowski zaprasza wszystkich przybyłych gości na posiłek, który będzie miał miejsce w klasztorze Ojców Franciszkanów.
Komunikat bpa Stefan Cichego na zakończenie posługi w diecezji legnickiej i zaproszenie na ingres nowego biskupa legnickiego
Drodzy Bracia w Kapłaństwie,
Wielebne Siostry zakonne,
Drodzy wierni świeccy!
Dobiega końca moja posługa kierowania diecezją legnicką. Posługę tę zacząłem 30 kwietnia 2005 r., a zakończę 27 czerwca 2014 r. Przez dziewięć lat głosiłem w tej diecezji słowo Boże, sprawowałem sakramenty święte i budowałem wspólnotę Kościoła. Dziś pragnę wszystkim podziękować za wszelkie dobro, które razem tworzyliśmy, oraz zaprosić na ingres trzeciego Biskupa Legnickiego.
1. Słowa podziękowania
Dziękuję moim współpracownikom i wszystkim wiernym za lata miłej dla mnie współpracy w budowaniu Królestwa Bożego. Długa musiałaby być lista osób, którym chciałbym podziękować. Powstałby wtedy obszerny list. Uczynię to krótko, a mym podziękowaniem obejmuję wszystkich. Wymieniam na pierwszym miejscu biskupa seniora Tadeusza Rybaka, pierwszego Biskupa Legnickiego i biskupów pomocniczych: najpierw biskupa Stefana Regmunta, a potem biskupa Marka Mendyka. Dziękuję Kapitule Katedralnej i Krzeszowskiej, pracownikom Legnickiej Kurii Biskupiej i Legnickiego Sądu Kościelnego, Radzie kapłańskiej i Radzie duszpasterskiej, wszystkim Prezbiterom, Przełożonym, Profesorom
i alumnom naszego Wyższego Seminarium Duchownego. Dziękuję zgromadzeniom zakonnym męskim i żeńskim za włączanie się w pracę ewangelizacyjną w diecezji. Dziękuję wszystkim członkom ruchów i stowarzyszeń, dziękuję rodzinom i osobom samotnym, osobom chorym i starszym, dzieciom i młodzieży za ich wkład w budowanie wspólnoty diecezjalnej.
Dziękuję wszystkim, którzy angażowali się w dzieło Pierwszego Synodu Diecezji legnickiej i w Pierwszy Diecezjalny Kongres Eucharystyczny. Wdzięczność należy się wszystkim uczestniczącym w parafiach naszej diecezji w peregrynacji obrazu św. Józefa oraz pielgrzymującym w ciągu minionych lat na Jasną Górę i do naszego sanktuarium maryjnego
w Krzeszowie.
Dziękuję za spotkania z prezbiterami oraz z wiernymi świeckimi w czasie wizytacji kanonicznych i z okazji udzielania sakramentu bierzmowania czy uroczystości parafialnych. Szczególną wdzięczność wyrażam za spotkania na pielgrzymkach w kraju i za granicą, za spotkania w Karkonoszach i Górach Izerskich.
Wyrażam również wdzięczność za spotkania z przedstawicielami samorządów lokalnych i różnych grup zawodowych.
2. Zaproszenie na ingres nowego biskupa
W komunikacie z dnia 16 kwietnia br. poinformowałem, że Ojciec Święty Franciszek przyjął moją rezygnację w związku z ukończeniem 75. roku życia i mianował biskupem legnickim dotychczasowego biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Wtedy też krótko przedstawiłem jego działalność i prosiłem, abyście przyjęli nowego Biskupa Legnickiego z otwartością serc i wielką życzliwością oraz polecałem trzeciego Pasterza Kościoła Legnickiego Waszym modlitwom.
Obecnie informuję, że ingres biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego do Katedry Legnickiej odbędzie się w sobotę, dnia 28 czerwca o godz. 11.00. Uroczystość ingresu rozpocznie się w kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy, skąd udamy się w procesji do katedry.
Do udziału w tej ważnej dla diecezji uroczystości serdecznie zapraszam prezbiterów diecezjalnych i zakonnych, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich.
Dziękując za wszystko i zapraszając na ingres wszystkim z serca błogosławię.
+ Stefan Cichy
Administrator Apostolski
Diecezji Legnickiej Legnica, 20 czerwca 2014 r.
* * *
Legnicka Kuria Biskupia Legnica, 20 czerwca 2014 r. ldz. 1055/2014
Zarządzenie
Powyższy komunikat należy odczytań w kościołach diecezji legnickiej w ramach ogłoszeń parafialnych w niedzielę 22 czerwca br.
Zaproszenie Biskupa Legnickiego do udziału osób świeckich w rekolekcjach „lectio divina”
Drodzy Bracia i drogie Siostry!
Ktoś kto doświadczył rekolekcyjnej ciszy wie, że rekolekcje to najważniejsze i najpiękniejsze dni w ciągu całego roku. Tegoroczne rekolekcje przeżywane w dynamice lectio divina kierujemy także do osób świeckich – nie tylko katechetów czy sióstr zakonnych. Serdecznie Was zachęcam do udziału w nich. Odbędą się one w Centrum Duchowości św. Marii De Mattias w Bolesławcu (59-700 Bolesławiec, ul. Zgorzelecka 27) w dniach 17 do 25 sierpnia 2014 roku. Rozpoczynają się pierwszego dnia o godz. 18.00 a kończą ostatniego dnia obiadem.
Zgłoszenia: Dom Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa; Bolesławiec ul. Zgorzelecka 27, tel. 505 581 491
Rekolekcje „lectio divina” są oparte na Słowie Bożym. Warto przypomnieć sobie przykład ewangelicznych niewiast: Marty i Marii. Bo przecież w jakimś sensie każdy z nas na co dzień nosi w sobie cechy i Marty i Marii:
- ewangeliczną Martą, bo w jej postawie kryje się człowiek otwarty na Jezusa, przyjmujący Go do swego domu, zatroskany o niezwykłego Gościa. Marta to figura osoby zatroskanej o dom, w którym przebywa Jezus. Jednak w osobie Marty czuje się narastające napięcie, pretensje do Jezusa i swojej siostry, która w czasie krzątaniny Marty słucha słów Jezusa, przebywając blisko Niego. Odpowiedź Jezusa na zarzuty Marty nie jest jej potępieniem. Jezus pokazuje, że jest coś jedynego,najważniejszego. To właśnie wybór tego jednego, owej dobrej cząstki jest potrzebny, aby wśród codziennych trosk i zabiegania, nie zgubić wewnętrznego pokoju. Odkrywamy w sobie postawę zabieganej Marty, która troszczy się o Jezusa, ale po drodze traci to, co jest jedyne i najważniejsze.
- jednak są też w nas pragnienia Marii, aby być blisko Jezusa, by czerpać z Jego nauki, wybierać to co jest istotne, co nadaje sens naszemu życiu i naszemu powołaniu.
Siostry i Bracia,
Te rekolekcje są wymagające, bo jest to pełny tydzień trwania u stóp Jezusa. Cel jest jeden: usłyszeć Słowo Pana, zobaczyć swoje życie w świetle Jego Słowa i zapytać siebie: jakiego nawrócenia umysłu, serca i życia domaga się ode mnie Jezus.
Tego celu nie osiągnie się tylko dobrymi pragnieniami. Trzeba nam nauczyć się od siebie wymagać (nawet, gdyby inni od nas tego nie wymagali!). Czyż nie do tego zachęcał nas Jan Paweł II?
Całym sercem zachęcam Was – spróbujcie! Na ten zbawczy trud z serca błogosławię.
† Stefan Cichy
BISKUP LEGNICKI
Legnica, Niedziela Palmowa 2014


