List bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, Biskupa Legnickiego Nominata
Tabga, 23 kwietnia 2014
Dostojny Księże Biskupie Stefanie, Administratorze Apostolski!
Czcigodny Księże Biskupie Marku!
Na Wasze ręce przesyłam pozdrowienie dla wszystkich Diecezjan: Kapłanów, Osób konsekrowanych, Alumnów Seminarium, Wiernych świeckich, zwłaszcza tych, którzy angażują się w życie Kościoła i którym leżą na sercu sprawy wspólnoty naszego Kościoła lokalnego. W szczególności pozdrawiam osoby chore, cierpiące, przeżywające różnego rodzaju trudności i niosące swoje życiowe krzyże. Blask prawdy Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego oraz moc Jego Ducha niech przenikają Wasze życie i obdarzają Was paschalną radością.
Z woli Ojca świętego Franciszka mam przejąć pasterzowanie w Diecezji Legnickiej. Polecam, więc Panu Bogu w modlitwie wszystkich Diecezjan. Czynię to teraz w Ziemi Świętej, gdzie dokonały się wydarzenia historii naszego zbawienia; gdzie nasz Pan i Zbawiciel Jezus Chrystus żył, nauczał, dokonywał cudów, a przede wszystkich cierpiał, został ukrzyżowany i zmartwychwstał oraz dał od Ojca swoim uczniom Ducha Świętego. To tutaj narodził się Kościół, który przez głoszenie Ewangelii i sakramenty niesie światło i moc życia wszystkim ludziom. Mamy udział w tym wielkim dziedzictwie, które zrodziło się z paschalnego misterium Jezusa Chrystusa.
Proszę Pana Boga o to, byśmy stawali się coraz to bardziej świadomi tego naszego dziedzictwa i potrafili w nim odnajdywać się ze wszystkim, co stanowi nasze życie i prowadzi nas do oddawania chwały Bogu i do życia w jedności i komunii. Polecam też wszystkich wstawiennictwu Maryi, Matki Kościoła, czczonej w naszej Diecezji szczególnie, jako Matka Boża Łaskawa, oraz wstawiennictwu wszystkich naszych Patronów, zwłaszcza Jana XXIII i Jana Pawła II, których kanonizację wkrótce będziemy przeżywać.
Niechaj błogosławieństwo Boga w Trójcy Jedynego wszystkich nas oświeca, przemienia i prowadzi drogami obwieszczonymi w Dobrej Nowinie naszego Pana Jezusa Chrystusa
Bp Zbigniew Kiernikowski
Biskup Legnicki, Nominat
Słowo Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z okazji Świąt Wielkanocnych 2014
Słowo Rektora
Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
z okazji Świąt Wielkanocnych
I. „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu”
(Mk 16,15)
Drodzy Przyjaciele Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II!
Dwadzieścia wieków Kościoła jest trwaniem żywej wiary w Jezusa z Nazaretu, który został skazany na ukrzyżowanie i zabity, jednak powrócił z otchłani śmierci do świata
żywych. Zmartwychwstał, jak zapowiedział. Kościół żyje nie tylko pewnością ewangelij-
nego świadectwa o pustym grobie, ale nade wszystko radością spotkań ze Zmartwych-
wstałym, który wstąpił do nieba i wciąż wspiera uczniów swą ożywczą obecnością. Pan
żyje, a my w Nim.
Zmartwychwstały wezwał Apostołów: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie naro-
dy, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać
wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skoń-
czenia świata” (Mt 28, 19-20). Jak zachęca nas papież Franciszek w adhortacji apostol-
skiej
Evangelii gaudium
, Kościół nieustannie „wyruszający w drogę” ma być „Kościołem
otwartych drzwi”. Stałe „nawrócenie misyjne” potrzebne jest więc nie tylko duszpaste-
rzom, ale wszystkim wierzącym w Chrystusa, by Kościół wychodził także „na peryferie”,
by „nikt nie był wyłączony z radości, jaką nam przynosi Pan”. Nie wolno nam zapadać
w duchową drzemkę. Ewangelizacja jest konieczna zawsze i wszędzie. Także w naszej
Ojczyźnie, której przecież nie omijają tendencje do zeświecczenia różnych sfer życia.
Musimy ustawicznie „wyruszać w drogę”, skoro „miłość Chrystusa przynagla nas” (2 Kor
5, 14), by „[...] świat współczesny, poszukujący czy to w trwodze, czy w nadziei, przyjmo-
wał Ewangelię nie od jej głosicieli smutnych i zniechęconych, nie od niecierpliwych lub
bojaźliwych, ale od sług Ewangelii, których życie jaśnieje zapałem, od tych, co pierwsi
zaczerpnęli swą radość od Chrystusa”. Skuteczna ewangelizacja wymaga z jednej strony
bezwzględnej wierności Ewangelii, ale z drugiej – odważnej otwartości na zmieniający
się świat.
II. „Uniwersytet jest miejscem, w którym poszukuje się prawdy o osobie
ludzkiej” (Benedykt XVI,
Przemówienie do młodych wykładowców
akademickich w bazylice św. Wawrzyńca
, Madryt 19 sierpnia 2011 r.)
Współczesny świat ulega fascynacji efektywnością. Staje się ona jedyną wartością, po-
wszechnym punktem odniesienia, również w dziedzinie nauki. Coraz szerzej formułuje
się sugestie, że nauka, której nie można bezpośrednio zastosować w gospodarce, i edu-
kacja, która nie odpowiada oczekiwaniom ry
nku, są tylko zbędnym obciążeniem dla
budżetu państwa. Duch rynkowej efektywności zmienia na naszych oczach istotę i cel
istnienia szkół wyższych; nierzadko są one oceniane jako instytucje mające świadczyć
komercyjne usługi. Jednak od zarania naszej cywilizacji zadaniem szkoły było integralne
wykształcenie i wychowanie człowieka, stworzenie warunków, w których mógłby on zre-
alizować swoje talenty i przez to stać się bardziej człowiekiem. Koncepcja uniwersytetu,
który jest najważniejszą formą szkoły wyższej, nawiązuje do ideałów Akademii Platona
i Liceum Arystotelesa, przyjęła dojrzałą postać w średniowieczu i była dalej rozwijana
w myśli Wilhelma Humboldta i Johna Henry’ego Newmana. W europejskiej tradycji
uniwersytet miał nade wszystko służyć prawdzie; poszukiwać jej wiernie i ją upowszech-
niać. Uczony, badacz i nauczyciel cieszył się najwyższym autorytetem społecznym, a stu-
diowanie było wymagającym zaszczytem. Wyrazem tego wyróżnienia i związanych
z nim wymagań jest ślubowanie akademickie,
zobowiązujące do sumiennego zdobywa-
nia wiedzy i dbałości o godność studenta, a więc kierowania się wysokimi standardami
moralności i kultury osobistej.
Służba prawdzie była od początku rozumiana jako służba człowiekowi, który urze-
czywistnia swoje człowieczeństwo m.in. przez wykształcenie swoich talentów, w obli-
czu prawdy, osiąganej w racjonalnym wysiłku
poznawczym, ważeniu racji i swobodnym
dialogu społecznym. Nic dziwnego, że jądrem uniwersytetu były zawsze szeroko pojęte
nauki humanistyczne, po części nazywane dzisiaj społecznymi, w których funkcje inte-
grujące i inspirujące pełniły fi
lozofi
a i teologia.
Uniwersytet, służąc człowiekowi, budował jednocześnie wysoką kulturę. Był stróżem
intelektualnego, moralnego i estetycznego
ładu jako fundamentu porządku obejmujące-
go życie społeczne, polityczne i gospodarcze. Był też przez wieki szczególnym miejscem
współpracy wiary i rozumu. Kościół stał przede wszystkim u początku uniwersytetów,
opracował ich cele i strukturę, nadał idei uniwersytetu dojrzały kształt i od średniowiecza
zakładał i prowadził niezliczone uczelnie. Działalność tę traktował nie tylko jako jedno
z podstawowych zadań cywilizacyjnych, ale także jako istotny składnik swojej misji, jako
nieodzowny element służby człowiekowi. Dlatego konstytucja apostolska Jana Pawła II
o uniwersytetach katolickich
Ex corde Ecclesiae
stanowi, że uniwersytet „narodził się
z serca Kościoła” i przez swoją działalność naukową „wnosi ważny wkład w prowadzone
przez Kościół dzieło ewangelizacji”.
Troska o naukę i uczelnie wyższe nie może więc być pozostawiona tylko wąskiemu
gremium rządzących. Jako sprawa ogólnoludzka, winna należeć do całego społeczeń-
stwa, bo właściwe funkcjonowanie świata akademickiego jest warunkiem krwiobiegu
prawdy w kulturze i w życiu społecznym. W szczególności społeczeństwo obywatelskie
winno dbać o utrzymanie sprawdzonej przez wieki autonomii uczelni jako gwaranta za-
chowania integralności ideowej szkół wyższych
i ośrodków naukowych; jest ona bowiem
niezbędna dla wypełnienia ich misji cywilizacyjnej.
III. „Pracy na waszym uniwersytecie wiele zawdzięczam i wysoko sobie ją
cenię” ( Jan Paweł II,
Przemówienie w czasie uroczystości nadania doktoratu
honoris causa KUL
, Warszawa 17 czerwca 1983 r.)
Przez niemal ćwierćwiecze profesorem KUL był ksiądz Karol Wojtyła. Nasza Uczel-
nia z wielkim entuzjazmem przyjęła jego wybór na papieża w pamiętnym roku dwóch
konklawe. Dla wielu z nas oczywiste było skojarzenie tego wydarzenia z poetycką za-
powiedzią Juliusza Słowackiego, który wiele
lat wcześniej obwieszczał: „Pośród nie-
snasków - Pan Bóg uderza / W ogromny dzwon, / Dla Słowiańskiego oto Papieża /
Otwarty tron” ( Juliusz Słowacki,
Pośród niesnasków - Pan Bóg uderza
). Ten słowiański
charyzmatyczny papież w trakcie swego pontyfi
katu nie tylko przyczynił się, jak wiesz-
czył poeta, do budowania cywilizacji miłości i pokoju w świecie, do obrony godności
każdego człowieka, do ukazywania światu Boga, ale pozostał też w żywym kontakcie
z naszym Uniwersytetem, kontynuował przyjaźnie i naukowe debaty z profesorami, spo-
tykał się z przedstawicielami wielu środowisk KUL.
Społeczność uniwersytecką i naszych Przyjaciół napełnia radość i duma z kanonizacji
wielkiego Profesora, będącego przez blisko 27 lat nauczycielem świata, prorokiem inte-
gralnej wizji człowieka, głoszonej przez Kościół i wraz z nim przez Katolicki Uniwersy-
tet Lubelski. Ciesząc się z wyniesienia na ołtarze naszego Profesora, którego imię KUL
nosi od roku 2005, pragniemy na nowo zgłębia
ć jego nauczanie i szukać w nim inspiracji
do nieustannego rozwoju duchowego. Jest to wezwanie i zobowiązanie nie tylko dla
naszej Uczelni, ale też dla naszej Ojczyzny i dla całego Kościoła, byśmy wobec zagrożeń
„cywilizacji śmierci” mieli odwagę „wypłynąć na głębię” budowania człowieczeństwa;
człowiek czerpie bowiem swą szczególną godność i moc z zanurzenia w Bogu.
Z okazji 50-lecia KUL, obchodzonego w roku 1968, kardynał Karol Wojtyła przypo-
minał, że uniwersytet wyrasta z odkrycia godności człowieka, rodzącej prawo do prawdy
i obowiązek jej poszukiwania, traktowany jako warunek autentycznej wolności. Dążenie
do prawdy urzeczywistnia się w „misji naukowej i nauczycielskiej uniwersytetu”, a dąże-
nie do prawdziwej wolności realizuje się w pracy wychowawczej. Podczas uroczystości
60-lecia KUL kardynał Wojtyła przypomniał zaś o wymogu bezinteresownego stosunku
do prawdy, przywołując słowa błogosławio
nego kardynała Johna Henry’ego Newmana,
założyciela uniwersytetu katolickiego w Dublinie: „Istnieje wiedza, która jest pożądana,
choć nic z niej nie przychodzi, gdyż sama jest skarbem i wystarczającym wynagrodze-
niem za lata trudu”. Integralna misja uniwersytetu nie ogranicza się bowiem do fachowe-
go kształcenia przez przekazywanie pogłębionych informacji czy przygotowanie do za-
wodu; uniwersytet musi wspierać budowanie mądrości, gdyż tylko ona „zadawala ludzki
głód i pragnienie prawdy” ( Jan Paweł II,
Przemówienie do nauczycieli i wychowawców
,
Nikaragua, León, 4 marca 1983 r.)
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II dba o urzeczywistnienie integralnej wizji
uniwersytetu. Niewątpliwie jego istotnym elementem są nauki matematyczne, przyrod-
nicze, technologiczne, ale fundamentem swej misji cywilizacyjnej uczynił nade wszystko
nauki humanistyczne i społeczne, wnosząc przez blisko 100 lat swego funkcjonowania
istotny wkład do narodowej kultury oraz przy
gotowując pokolenia ideo
wych i dobrze
wykształconych absolwentów. Tej służbie chce być wierny i w przyszłości, odwołując się
do słów oraz świadectwa heroicznej wierności prawdzie o człowieku urzeczywistnionej
przez swego wielkiego Patrona.
IV. „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem” ( J 11,25)
Drodzy Przyjaciele Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II!
W duchu świątecznej radości kieruję do Wszystkich, którym KUL jest od lat bli-
ski, najserdeczniejsze podziękowania za wsparcie okazywane naszej
Alma Mater
. Dzię-
kuję Księżom Biskupom, Proboszczom, całemu Duchowieństwu, Wiernym świeckim
i wszystkim Przyjaciołom KUL.
Niech radosna nowina o pustym grobie, którą o świcie wielkanocnego poranka nie-
wiasty z pośpiechem niosły Apostołom, uzdalnia nas do odkrywania pełnej prawdy
o świecie i o człowieku; niech pobudza do jej głoszenia z radością, aż po „peryferie” świa-
ta. Niech spotkanie ze Zmartwychwstałym wnosi pokój w każde ludzkie serce i w każde
ludzkie życie.
ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński
Rektor
Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Lublin, Wielkanoc 2014
KOMUNIKAT BISKUPA STEFANA CICHEGO - ADMINSTRATORA APOSPOLSKIEGO DIECEZJI LEGNICKIEJ
Drodzy Diecezjanie!
W dniu 16 kwietnia br. w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie, podano do wiadomości,
że Ojciec Święty Franciszek przyjął moją rezygnację w związku z ukończeniem 75. roku życia
i mianował biskupem legnickim dotychczasowego biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego.
Biskup Kiernikowski urodził się w 1946 r. w Szamarzewie (archidiecezja gnieźnieńska).
W 1971 r. przyjął święcenia prezbiteratu. W 1972 r. został skierowany na studia specjalistyczne
w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, zakończone uzyskaniem tytułu doktora nauk biblijnych. Na wielu uczelniach wykładał teologię biblijną. Z tej dziedziny uzyskał stopień doktora habilitowanego i profesora. Przez szereg lat był rektorem Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie.
W roku 2002 został mianowany biskupem siedleckim i święcenia biskupie przyjął w bazylice watykańskiej. Jego dewizą biskupią są słowa: „Posłuszeństwo Ewangelii – Eucharystia”. W Konferencji Episkopatu Polski był członkiem Komisji ds. Duchowieństwa, a obecnie jest członkiem Komisji Duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Polski. W 2005 r. brał udział w pracach Synodu Biskupów nt. „Eucharystia w życiu i misji Kościoła”, a w 2008 r. w Synodzie Biskupów nt. „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła”.
Do czasu kanonicznego objęcia diecezji przez mojego Następcę, z woli Ojca Świętego będę pełnił obowiązki administratora apostolskiego diecezji legnickiej.
Mojego czcigodnego Następcę już dziś pragnę serdecznie powitać i pozdrowić, a drogich Diecezjan proszę, aby przyjęli nowego Biskupa Legnickiego z otwartością serc i wielką życzliwością.
Osobę trzeciego Pasterza Kościoła Legnickiego polecam, Drodzy Diecezjanie, Waszym modlitwom. Proszę o nie prezbiterów diecezjalnych i zakonnych, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich. Jednocześnie powiadamiam, że szczegółowe informacje na temat ingresu i rozpoczęcia posługi nowego Biskupa Legnickiego zostaną podane w późniejszym czasie.
Z okazji Wielkanocy wszystkim Diecezjanom składam najlepsze życzenia. Życzę obfitych łask Zmartwychwstałego Pana, Jego paschalnej radości i prawdziwego pokoju. Na radosne świętowanie misterium paschalnego z serca błogosławię.
+ Stefan Cichy
Administrator Apostolski
Diecezji Legnickiej
Legnica, dnia 16 kwietnia 2014 r. Legnicka Kuria Biskupia Legnica, dnia 16 kwietnia 2014 r.
ldz. 579/2014 Zarządzenie
Powyższy komunikat należy odczytań w kościołach diecezji legnickiej w ramach ogłoszeń parafialnych w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.
+ Stefan Cichy
Administrator Apostolski
Diecezji Legnickiej
Bp Zbigniew Kiernikowski nowym biskupem legnickim
Warszawa, 16 kwietnia 2014 r.
NUNCJATURA APOSTOLSKA W POLSCE
N. 4463/14
KOMUNIKAT
Ojciec Święty Franciszek:
1. Przyjął rezygnację księdza biskupa Stefana Cichego z posługi biskupa legnickiego, złożoną, zgodnie z kan. 401 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
2. Mianował biskupem legnickim biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego, dotychczasowego biskupa siedleckiego.
3. Mianował biskupem siedleckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej Kazimierza Gurdę.
Warszawa, 16 kwietnia 2014 roku.
+ Celestino Migliore
Nuncjusz Apostolski
Więcej na ten temat na stronie Radia Plus Legnica
Bp. Zbigniew Kiernikowski - ur. 02.07.1946, Szamarzewo k. Wrześni. Święcenia kapłańskie otrzymał 6 VI 1971r. i przez jeden rok pracował na parafii w Trzemesznie k. Gniezna w Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Następnie odbył studia specjalistyczne w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, uwieńczone tytułem "doktora nauk biblijnych". W latach 1981-86 pracował w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, gdzie wykładał homiletykę i nauki biblijne oraz pełnił funkcję prefekta studiów i wicerektora. Prowadził nadto wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym Zgromadzenia Księży Ducha Świętego w Bydgoszczy oraz w Prymasowskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Gnieźnie i Bydgoszczy.
W roku 1986 został ponownie skierowany do Rzymu, gdzie pełnił urząd wicerektora, a od 1987r. rektora Papieskiego Instytutu Polskiego - domu, w którym dzisiaj mieszka blisko 60 księży studentów z polskich diecezji, odbywających specjalistyczne studia na Papieskich uczelniach w Rzymie. Od 15 lat wykłada nauki biblijne w Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim i od 10 lat w Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza - Angelicum w Rzymie. W marcu 2001r. habilitował się w Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest też wykładowcą nauk biblijnych w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor wielu publikacji - kilku książek i kilkudziesięciu artykułów o charakterze naukowym i popularno-naukowym.
Od lat związany z Ruchem Światło-Życie i Drogą Neokatechumenalną. Wielokrotnie prowadził rekolekcje dla kapłanów, seminarzystów, a także dla księży biskupów. Szczególnie dużo troski poświęca formacji sióstr zakonnych, bądź to w formie rekolekcji, bądź różnych kursów specjalistycznych i konferencji, które po części sam organizował w Papieskim Instytucie Polskim, jako comiesięczne spotkania. Będąc rektorem Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie zainicjował w 1995r. Jesienne Sympozja Formacyjne: "Rzymskie studia wyzwaniem formacyjnym". Materiały tych sympozjów ukazały się drukiem w kolejnych numerach publikacji Papieskiego Instytutu Polskiego "Historia i Współczesność".
W swoim kapłańskim posługiwaniu i w całej działalności duszpasterskiej dużo uwagi poświęca wszystkiemu, co jest związane z rozumieniem i rolą liturgii w życiu chrześcijańskim, i troszczy się o aspekt formacyjny życia chrześcijańskiego. Wyrazem tego są m.in. cykle konferencji radiowych nadawanych w Radiu Watykańskim. Warto tu wymienić roczny cykl dotyczący małżeństwa i rodziny wygłoszony w 1994 r. oraz trzy kolejne, także całoroczne, związane z przygotowaniem do obchodu Wielkiego Jubileuszu o tematyce poświęconej poszczególnym Osobom Trójcy Przenajświętszej.
W Wielki Czwartek, 28 III 2002r. Jan Paweł II mianował Ks. Prał. Zbigniewa Kiernikowskiego Biskupem Siedleckim. Sakry biskupiej udzielił mu Kard. Angelo Sodano, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, w Święto Matki Kościoła 20 V 2002r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Kanoniczne objęcie diecezji miało miejsce w Siedlcach 24 V, natomiast Ingres do Katedry Siedleckiej 7 VI, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Zawołanie biskupie:
Evangelio oboedientia – Eucharistia
Posłuszeństwo Ewangelii - EUCHARYSTIA
źródło: strona diecezji siedleckiej
Iskra Miłosierdzia – akcja Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
Przed ogłoszeniem Jana Pawła II świętym mieszkańcy Polski zjednoczą się w modlitwie przy Ogniu Miłosierdzia z Łagiewnik. W postaci Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia dotrze on do kościołów, instytucji i domów w całym kraju. Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski akcję koordynują Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" oraz Stowarzyszenie Absolwentów "Dzieło". Osobą odpowiedzialną za tę inicjatywę w diecezji legnickiej jest ks. dr Jarosław Kowalczyk, koordynator Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Dzięki tej inicjatywie czas przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII Polacy przeżyją twórczo – „żeby był to okres, w którym przygotowujemy się na wydarzenie rzeczywiście ważne zewnętrznie, ale przede wszystkim na głębokie wydarzenie wiary i spotkania ze świętością bardzo konkretnie wyrażoną w życiu i posłudze Jana Pawła II”.
W diecezjach odbywa się wiele różnych inicjatyw przygotowujących do kanonizacji Papieża Polaka. Część z nich wyraża się w zachęcie do ponownego zapoznania się z nauczaniem Jana Pawła II lub wiąże ze wspomnieniem najważniejszych wydarzeń z jego pontyfikatu, inne koncentrują się m.in. na wątkach kulturalnych, odnoszących się do dzieci i młodzieży, czy sportu.
Do "rozniecania iskry Bożej łaski" i "przekazywania światu ognia miłosierdzia" wezwał Jan Paweł II podczas konsekracji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w sierpniu 2002 r. Było to bezpośrednie nawiązanie do słów, które skierował Jezus do św. Faustyny Kowalskiej: "[Z Polski] wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje". "W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! (...) Bądźcie świadkami miłosierdzia!" ‒ mówił wtedy Ojciec Święty. W grudniu 2003 r. Jan Paweł II pobłogosławił ogień, który od tamtej pory pali się nieustannie przed obrazem Jezusa Miłosiernego w łagiewnickiej świątyni. Ogień z Łagiewnik odbiorą w niedzielę 30 marca od kard. Stanisława Dziwisza młodzieżowe delegacje ze wszystkich polskich diecezji oraz przedstawiciele wielu innych katolickich ruchów, stowarzyszeń i wspólnot skupiających młodych ludzi. „Chcemy dzielić się tą Iskrą i rozprzestrzeniać ją jak najszerzej, tak by jak najwięcej Polaków miało styczność z tym symbolem” – powiedziała Katarzyna Puchacz, przewodnicząca Stowarzyszenia Absolwentów „Dzieło”.
W Niedzielę Palmową 13 kwietnia, podczas diecezjalnych uroczystości Światowych Dni Młodzieży, biskupi przekażą Iskrę delegacjom młodzieży z poszczególnych parafii oraz reprezentantom władz samorządowych i instytucji społecznych, jak szpitale, hospicja, domy dziecka, domy pomocy społecznej i więzienia. Przekazanie Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia to nie jest ogień olimpijski – zaznaczył ks. Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. - To jest symbol, który ma zjednoczyć całą Polskę i pozwolić Polakom związanym z Janem Pawłem II łączyć się w dniu kanonizacji.
Nie jest możliwe, byśmy wszyscy pojechali na uroczystości do Rzymu. Należy pamiętać, że kanonizacja będzie ostatnią tak dużą uroczystością związaną bezpośrednio z Janem Pawłem II. Dlatego tym bardziej zachęcamy do wspólnego przeżywania tego wydarzenia. Zachęcamy, by wieczór w dniu kanonizacyjnym odmówić przy świetle Iskry modlitwę rodzinną o miłosierdzie Boże słowami już świętego Jana Pawła II.
W dniu kanonizacji Jana Pawła II, czyli w Niedzielę Bożego Miłosierdzia 27 kwietnia, Iskra trafi bezpośrednio do wiernych. Odbiorą ją oni w swoich parafiach z wykorzystaniem wspomnianych lampionów, świec lub paschalików i zaniosą do swoich rodzin. W ten sposób każda osoba będzie mogła doświadczyć blasku Bożego Miłosierdzia. Lampion z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia znajdzie się także przy ołtarzu podczas uroczystości kanonizacyjnych w Watykanie.
Ponieśmy Iskrę Bożego Miłosierdzia do świata!


